Jasno Praha · 4°
13. 12. · Lucie Změnit

reklama

A. Kalina: Dobrého kouče poznáte podle referencí od lidí, kterým pomohl

V České republice je devět z deseti koučů bez patřičné kvalifikace, bez referencí a s nedostatečnými zkušenostmi. Odhaduje to Česká asociace koučů. Kouč a poradce v oblasti partnerských vztahů Aleš Kalina, který byl hostem Studia Zet, říká, že by každý profesionál v této oblasti měl poskytovat reference od konkrétních klientů, kterým v minulosti pomohl.

Mohlo by vás zajímat

Jak rozeznat kvalitního a profesionálního kouče od toho, kdo profesionálem v této oblasti není?

Kolikrát mě překvapí, že se ke mně dostanou zprávy třeba o víkendových kurzech koučování. To je něco jako víkendový kurz pro maséry. Ten člověk nemůže být bez předchozí praxe schopen pokládat správné otázky a vcítit se do druhého člověka. Klient přijde s nějakým komplexním problémem, který se zpočátku nemusí zdát, že proniká do hloubi i jeho dětské duše, kterou si kdysi nevyřešil. 

Já si myslím, že kvalitního kouče dnes nepoznáte. Ono to zní hrozně, ale je to kvůli tomu, že máme webové služby a že se nám ztrácí taková ta věc, jako je doporučení. Dnes se koučové rojí opravdu jako houby po dešti. Poznáte je tedy určitě doporučením. Kouč by měl mít na svých webových stránkách reference o tom, kde pracoval, pro koho pracoval a mít tam i reference od lidí, kterým pomohl. Já bych řekl, že si musíte dávat trochu pozor na to, ke komu jdete.

Některé teorie, o které se opírá vaše koučovací metoda, se ve zkratce dají shrnout takto: když nejsem například dost bohatý, je třeba, abych změnil nastavení své mysli. Pak se ke mně bohatství přijde. V úspěchu mi brání například nějaké nějaké omezení, nebo trauma z dětství, nebo trpím nedostatkem sebehodnocení.
Ale co když mám sebehodnocení 
zdravé a nemohu získat dobře placenou práci jednoduše proto, že můj zaměstnavatel má malý rozpočet nebo pracuji v oblasti, která je špatně placená?

Kdybyste mi tento úkol zadal, tak bych řekl, že někde ve vaší mysli jsou určité bloky ohledně toku peněz. Peníze jsou v podstatě jen takové papírky, které nám umožňují určité prožitky. Ukazuje se ale, že tato planeta je bohatá, že je pro každého člověka všeho dost. My si ale jednoduše svojí výchovou a svými bloky v hlavě zabraňujeme, abychom se měli dobře. Zní to možná trochu nadneseně, ale já jsem toho v životě zažil ze všech svých jak korporátních zkušeností, tak životních pádů tolik, že se pod to můžu podepsat.

Co když je vašemu klientovi padesát let a jeho zaměstnavatel prostě nepotřebuje jeho zkušenosti. Co když prostě dá přednost někomu mladšímu a levnějšímu. Je cesta k řešení problému opravdu jen v nastavení mysli klienta? Není to zjednodušující? Není spíše problém také v nastavení hodnot společnosti?

Prvně bych začal s nastavením mysli. Sám říkám, že když člověk má na něco talent a něco umí, tak to má proto, aby to pro někoho jiného zužitkoval. Pokud mi někdo řekne, že mi děkuje a že jsem toho pro něj udělal už dost, tak je na paletě někdo další, kdo ty mé služby velice kvalitně ocení. Tady jde pouze o to, abych si věřil já sám. Když mě to jednoduše zastrčí domů a hlava mi začne říkat „už jsi starý dědek, vykašli se na to,“ tak si budu lhát jenom sám sobě. Dám krk na to, že na planetě je někde někdo jiný, kdo mě extrémně potřebuje.

Článek obsahuje pouze vybrané pasáže rozhovoru s A. Kalinou. Celý rozhovor si můžete poslechnout v playeru výše.

Zdroj: Zet

A. Kalina: Dobrého kouče poznáte podle referencí od lidí, kterým pomohl Foto: Facebook Aleše Kaliny

reklama

Další články

1. Nespolehlivých plátců DPH je mezi firmami 165

Byznys ·

Počet nespolehlivých plátců v registru plátců daně z přidané hodnoty (DPH) stoupl do února na 165 firem. Oproti listopadu jde o desetiprocentní nárůst. Téměř 70 procen…