reklama

Alter Eko: Vývoj měnové politiky v roce 2016

Od krizového roku 2008 hraje měnová politika ve finanční světě velkou roli. Postupné oživování ekonomik ale vyvolává diskuzi o tom, zda je toto monetární inženýrství ještě potřeba. Podle kritiků jím centrální banky jen odkládají nutné korekce a reformy. Jak vidí vývoj měnové politiky v tomto roce hlavní ekonomka České bankovní asociace Eva Zamrazilová a hlavní ekonom ČSOB Martin Kupka se v pravidelném pořadu Alter Eko ptal Roman Chlupatý.

Další díly pořadu

Už několik let byla měnová politika alfou a omegou vývoje globální ekonomiky a trhů. Bude na tom podle Vás svět podobně i v roce 2016, nebo se objeví něco významnějšího, důležitějšího?

Martin Kupka: Já myslím, že v roce 2016 bude záležet na regionu. Pokud se budeme dívat pouze na Českou republiku, tak bych nepředpokládal, že by došlo k nějakému zvratu v peněžní politice. Když se ale podíváme o něco dál, například za oceán do Spojených států amerických, tak tam to vypadá, že by mohl být vývoj pestřejší a zajímavější. Spojené státy poprvé po devíti letech zvedly úrokovou sazbu a teď je otázkou, jak rychle a zda vůbec bude to zvyšování pokračovat.

Eva Zamrazilová: V každém případě bude zajímavé měnovou politiku sledovat a patrně to bude jeden z klíčových prvků vývoje ekonomik v příštím roce. Já ale myslím, že jsme zaznamenali, že ta měnová politika byla už pár měsíců docela vytěsněná některými tématy spíše politického, sociálního rázu.

Co konkrétně tedy společně s onou měnovou politikou radíte v roce 2016 sledovat? 

Eva Zamrazilová: Já samozřejmě jako ekonom sleduji hlavně makroekonomický vývoj a hospodářskou politiku, ale média to mohou vidět rozdílně.  

Martin Kupka mluvil o regionech. Existuje z pohledu globální ekonomiky a trhů významný region, kterého se měnová politika až tak moc nedotkne? Kde se měnová politika a její dopad na ekonomiku a trhy nezařadí mezi tři nejdůležitější faktory, které je třeba v příštím roce sledovat?

Martin Kupka: Takový významný region si myslím, že neexistuje. Myslím si ale, že to téma měnové politiky je zajímavé nejenom z toho důvodu, jak působí zvýšení nebo snížení úrokové sazby na reálnou ekonomiku sama o sobě, ale jak ovlivňují sentiment v ekonomice. Člověk, který nemá žádné velké ekonomické znalosti, může být zaskočen tím, proč, dojde-li k úpravě výše úrokových sazeb o čtvrt procentního bodu, je třeba reakce akciových trhů tak mohutná. Samozřejmě to může mít samo o sobě nějaký dopad na marginální zvýšení úrokových sazeb, zdražení úvěrů, ale já si myslím, že tam je podstatné nejenom to, k čemu došlo, ale co si ty trhy řeknou, že se bude dít dále. Že je to první krok nějakého očekávaného domina. A tento aspekt očekávání, který vyvolávají kroky centrálních bankéřů, je podle mého na měnové politice hodně zajímavý.

To největší očekávání je nyní spojeno s takzvanou divergencí, neboli s rozlišnými přístupy dvou hlavních centrálních bank světa. Od Evropské centrální banky se očekává další uvolňování měnové politiky nebo alespoň zachování té současné. Na druhé straně tu je pomalé utahování ve Spojených státech. Mnozí komentátoři v této souvislosti připomínají rok 1994, kdy se podobně od sebe vydaly německá a americká centrální banka a nedopadlo to dobře. Jak to vidíte vy konkrétně? Co od toho čekat? Způsobí to takové problémy, o kterých se momentálně mluví?

Martin Kupka: Pokud zůstane ten divergentní vývoj zachován, tak nepochybně nějaké dopady mít bude. Rizik, která z toho vyplývají je několik. Na jednu stranu Česká republika, Německo, Spojené státy mají hospodářské výsledky za rok 2015 velice dobré. Většinové předpovědi očekávají, že ten dobrý vývoj bude pokračovat i v roce příštím, byť třeba tempo růstu může být o něco pomalejší. Řekl bych ale, že úplně nejdůležitější je, že si všichni uvědomují, že se to může nějak pokazit. Že těch důvodů, proč by se to mohlo pokazit, je celá řada. Geopolitickými počínaje, ryze ekonomickými konče. Tohle si myslím, že je téma, které určitě hýbe analytickým světem.

Nedá mi to, než se zeptat Evy Zamrazilové - pokazí se to nastartované oživení v roce 2016?

Eva Zamrazilová: Já bych tady odbočila ke starší zkušenosti z roku 2006, kdy Fed podcenil bublinu, která byla na realitních trzích a byl velmi dlouhou dobu v klidu, ukolébán. Sazba byla na jednom procentu a potom ji Fed velmi rychle zvyšoval až na finálních pět a čtvrt procenta. Já si myslím, že tato zkušenost je pro Fed docela výstražná. Myslím si, že bude velmi opatrný, aby se mu potom nedalo vyčíst, že něco pokazil. Spojené státy bych tedy viděla jako nepříliš velké riziko. Evropa je otázka, kterou bych neviděla spojenou primárně s měnovou politikou. Myslím si, že Evropou bude hýbat jiný okruh problémů.

Odkud by podle Vás v roce 2016 mohla potenciálně přiletět černá labuť? Co by nás mohlo překvapit?

Martin Kupka: Já si nemyslím, že by nás něčím překvapili zástupci centrálních bank ve Spojených státech, v Evropě, Číně nebo kdekoliv jinde. Na druhou stranu si myslím, že může něco překvapit tyto centrální bankéře a oni mohou nepřekvapivě zareagovat způsobem, jakým jsou zvyklí uvažovat. To se pak zpětně může ukázat, že nebylo úplně ideální. Rizik je zase celá řada. Je to hlavně vývoj kurzu dolaru a vývoj cen ropy. Tyto dvě věci, když máme dané dohromady, tak není obtížné si domyslet, že mohou mít velice významný vliv zejména na rozvíjející se trhy. Tam mohou levné komodity plus drahý dolar vyvolat velice nepříjemné echo. 

Eva Zamrazilová: S Martinem souhlasím v tom, co říkal o dolaru, ropě a rozvíjejících se ekonomikách. Mám podobný úhel pohledu. Já bych ještě přešla do Evropy. Tady máme stokrát nedořešené Řecko. Uvidíme, co to Řecko předvede, jak bude naplňovat dohody, které uzavřelo. Když to přesunujeme do měnového kontextu, tak upozorňuji na to, že měnová politika Evropské centrální banky není tou klasickou měnovou politikou. Ten hlavní nevyřčený cíl je politická stabilita eurozóny.

Alter Eko je pravidelný magazín rádia Zet, ve kterém osobnosti z byznysu a ekonomické sféry vedou rozhovory s úspěšnými lidmi z různých oborů. 

Nejnovější díl pořadu si můžete přehrát v playeru výše. Všechny ostatní díly jsou k dispozici ZDE.

Zdroj: Zet

reklama

Alter Eko: Vývoj měnové politiky v roce 2016 Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články