Možnost deště Praha · 5°
15. 12. · Radana / Radan Změnit

reklama

BBC: Půl miliardu lidí v Latinské Americe a Karibiku ohrožují nemoci přenášené komáry

Více než 500 milionů lidí v oblasti Latinské Ameriky a Karibiku je ohroženo nemocemi přenášenými komáry. Konkrétně jde o horečku dengue, horečku chikungunya a virus zika. Tuto problematiku rozebíralo v rámci speciálního summitu na Kubě 47 postižených zemí. Informovalo o tom rozhlasové vysílání BBC World Service.

Mohlo by vás zajímat

Více než 500 milionů lidí po celé Latinské Americe a Karibiku ohrožují nemoci přenášené komáry. Jde přitom o horečku dengue, horečku chikungunya a virus zika. Tyto nemoci ohrožují podle BBC až polovinu regionu. Varování bylo oznámeno na speciální summitu na Kubě. Jde o první setkání postižených zemí virem zika poté, co Světová zdravotnická organizace (WHO) v únoru oznámila stav pohotovosti. Zika nyní postihuje zemí 47 v regionu. 

Ředitelka Panamerické zdravotnické organizace (PAHO) Carrisa Etiennová řekla v rámci summitu, že vyšetřování a prevence jsou klíčová slova v boji proti viru zika. Epidemiologická situace ve Spojených státech je podle Etiennové mimořádně složitá vzhledem k vysoké přítomnosti komárů.

Virus zika byl poprvé objeven v roce 1947 na území Ugandy. Do širokého podvědomí veřejnosti se dostal ale až v roce 2015 v Brazílii. Na povrch se vynořily zprávy o neurologických poruchách u některých novorozenců. 

________________________________________________________________

BBC dále informuje:

Bojovníci Islámského státu (IS) vtrhli do vládních budov v okolí iráckého města Kirkúk. Irácká média informovala o tom, že sebevražední atentátníci zaútočili na policejní stanice a elektrárnu. Bezpečnostní síly ovšem útok dokázaly odrazit. Tisková agentura přidružená k IS prohlásila, že islamističtí bojovníci se dostali do radnice v Kirkúku a obsadili hotel v centru města. K útokům došlo ve chvíli, kdy se provládní jednotky snaží dobýt severní město Mosul, které je pod kontrolou IS.

 

Jihoafrická republika formálně zahájila proces, který má vypovědět zemi z Mezinárodního trestního soudu (ICC). Informaci o svém rozhodnutí oznámila Organizaci spojených národů (OSN). Podle Jihoafrické republiky se její závazky ve vztahu k mírovému řešení konfliktů občas neztotožňují s výkladem Mezinárodního trestního soudu. V loňském roce Jihoafrická republika odmítala zatknout súdánského prezidenta Umara Bašíra. Ten přitom čelil obvinění právě ze strany ICC kvůli genocidě a válečným zločinům. Jihoafrická republika podle BBC nepřistoupila na požadavky ICC ohledně zatýkacích rozkazů kvůli tomu, že by mohly vést ke změně režimu.

 

Rivalové v boji o hlavu státu Spojených států amerických Hillary Clintonová a Donald Trump se vzájemně špičkovali v rámci charitativní večeře. Oproti středeční vyostřené debatě katolické charitativní setkání v New Yorku mělo poklidný průběh. Donald Trump byl jednou vypískán kvůli tvrzení, že Clintonová nenávidí katolíky. Republikánský kandidát také řekl, že i navzdory vyhrocené kampani se k sobě oba rivalové dokáží chovat lidsky. Když Hillary přišla k řečnickému pultu, tak do něj totiž omylem vrazila, ale následně se mu spořádaně omluvila. Clintonová má podle BBC v současnosti náskok čtyř procentních bodů.

 

Lidskoprávní organizace žádají Barmu, aby zajistila podporu severní části státu Rakhine. Tuto oblast v blízkosti hranic s Bangladéšem uzavřely bezpečnostní síly. Na hranicích došlo totiž k útokům, které nepřežilo devět policistů. Organizace spojených národů uvádí, že v současnosti je omezen přístup k asi 50 tisícům lidí. Rakhine zažívá dlouhotrvající napětí mezi buddhisty a muslimskou menšinou Rohingů.

 

 

Zdroj: BBC

 

 

BBC: Půl miliardu lidí v Latinské Americe a Karibiku ohrožují nemoci přenášené komáry Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. D8 bude zprovozněna v termínu, ujišťuje Ťok

    Byznys ·

    Ministr dopravy Dan Ťok je na základě dosavadních informací přesvědčen, že se zbývající úsek dálnice D8 podaří navzdory problémům zprovoznit včas. Otevření je plánován…