Částečně oblačno Praha · 0°
21. 01. · Běla Změnit

reklama

„Bloomberg má ve volbách šanci v případě, že se situace u obou stran vyhrotí,“ říká amerikanista

Mediální magnát a bývalý newyorský starosta Michael Bloomberg zvažuje kandidaturu na amerického prezidenta jako nezávislý. V minulosti ještě žádný nezávislý kandidát na prezidenta Spojených států ve volbách neuspěl. V případě, že by se ale v demokratických i republikánských primárkách prosadili krajní kandidáti, má Bloomberg jakožto centrista šanci na úspěch. Na rádiu Zet to řekl amerikanista z Institutu mezinárodních studií Katedry amerických studií Univerzity Karlovy v Praze Kryštof Kozák.

Mohlo by vás zajímat

„Kdyby se ta politická situace vyhrotila na obou stranách a nějakým způsobem by vyhrál demokratické primárky Bernie Sanders, který je pro spoustu Američanů až příliš levicový, a republikánské primárky by ovládl Donald Trump, nebo i Ted Cruz, kteří jsou zase velmi vyhroceni v té konzervativní části spektra, tak by Bloomberg jako centrista měl v listopadových volbách velkou šanci,“ řekl k možné kandidatuře mediálního magnáta Bloomberga Kozák.

Amerikanista ovšem uznává, že podpora jedné z velkých stran je v amerických volbách klíčová. „Dvě tradiční velké strany poskytují velkou logistickou podporu, mají k dispozici velmi podrobná data ohledně všech voličů... Ukazuje se, že podpora jedné z těch velkých stran je velmi důležitá. Proto se také Donald Trump snaží o republikánskou nominaci, i když by i on mohl kandidovat nezávisle. Peněz na to má dost,“ řekl amerikanista.

Michael Bloomberg je s majetkem v hodnotě kolem čtyřiceti miliard dolarů nejbohatším člověkem v New Yorku a osmým nejbohatším podnikatelem na světě. Podle zahraničních deníků je připraven investovat do své předvolební kampaně až miliardu dolarů. Na konečné rozhodnutí, zda do boje o prezidentské křeslo skutečně půjde, mu podle Kozáka příliš času nezbývá. „Jakmile by začal přijímat jakékoli finanční částky pro svou kampaň, musel by se zaregistrovat u Federálního úřadu pro volby do 14 dnů,“ vysvětlil na rádiu Zet amerikanista z Institutu mezinárodních studií Katedry amerických studií Univerzity Karlovy.

 

Celý rozhovor s amerikanistou Kryštofem Kozákem o možné kandidatuře Michaela Bloomberga na amerického prezidenta si můžete poslechnout v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

 

 

„Bloomberg má ve volbách šanci v případě, že se situace u obou stran vyhrotí,“ říká amerikanista Foto: Michael BLOOMBERG/ Zdroj: LEE SNIDER PHOTO IMAGES / Shutterstock.com

reklama

Další články

 1. Pravý úspěch pozná jen ten, kdo změní sám sebe

  Komerční sdělení ·

  Peníze nejsou potřeba (říkají ti, kteří pak 40 let dělají práci, která je nebaví a nedává jim smysl) . Nesouhlasíte? Pak právě pro vás je tu

  Írán bude potřebovat 600 nových letadel, důvodem je opětovné napojení na globální leteckou síť

  Byznys ·

  Írán bude v nejbližších letech potřebovat až 600 nových letadel. Důvodem je opětovné napojení země na globální leteckou síť po pádu sankcí. Po šestatřiceti letech se n…