polojasno Praha · 29°
18. 08. · Helena Změnit

reklama

„Člověk potřebuje na začátku dostat, aby začal pracovat,“ říká vítězka Světových her v kickboxu

„Člověk potřebuje na začátku dostat, aby potom začal trochu pracovat.“ Na rádiu Zet to alespoň řekla čerstvá vítězka Světových her v kickboxu Sandra Mašková. První zápas je totiž podle jejich slov vždy pomalá a nejde jí to. Tato skutečnost Sandře letos vyšla na výbornou. Při cestě za vítězstvím v turnaji totiž zdolala i světovou jedničku. Vrátila jí tak loňskou porážku z finálového zápasu mistrovství Evropy. 

Mohlo by vás zajímat

Českou republiku reprezentovalo celkem 65 českých sportovců z různých sportovních disciplín. Kickbox měl dva zástupce. Váš úspěch už jsem prozradila. Vaším kolegou v Polsku byl Petr Kareš, kterého jsme měli nedávno v našem vysílání. Jak tam dopadl?

Petr Kareš bohužel dostal velmi těžký los a hned v prvním zápase nastupoval na polského šampiona, který byl zároveň favoritem celé soutěže. Petr předvedl obdivuhodný výkon, ale bohužel prohrál na body.

Jaký byl los k vám?

Myslím si, že mi byl tentokrát dopřán výborný los, protože jsem měla na první zápas soupeřku, která byla z Itálie, ale která se na tyto hry nenominovala řádně. Přijela totiž jako náhradnice za někoho jiného. V mém případě je to úplně super věc. Já se na turnaj potřebuji vždycky rozbouchat. První zápas jsem vždy marná, nejde to, jsem pomalá. Člověk potřebuje trochu nejdřív dostat, aby začal potom trochu pracovat. To jsem měla jako první zápas. Dál mě čekal zápas nejtěžší. Čekala mě světová „number one“ polská soupeřka. S touto protivnicí jsem minulý rok prohrála na mistrovství Evropy ve finále o jeden bod. O jeden bod mi minulý bod ukradla vítězství. Teď se mi ho ale podařilo uloupit zpátky. Ve finále jsem nastupovala na soupeřku z Turecka. Stejně jako s polskou zápasnicí jsem se znala i s tou tureckou. Přes Turkyni jsem se právě minulý rok kvalifikovala její porážkou na tyto Světové hry.

Kvalifikace na Světové hry pro vás byla také velmi tvrdá.

Cesta samotnou kvalifikací byla hodně trnitá. Měsíc před tou kvalifikací, kterou bylo mistrovství Evropy, jsem nastupovala na Evropský pohár K-1 v Praze. Ve finále tohoto turnaje jsem si ukopla palec, ale to takovým způsobem, že mi palec visel jenom na kůži a byl vykloubený. Měla jsem měsíc do kvalifikace. Když jsem přijela do nemocnice, tak první otázka, kterou jsem položila lékařům, byla, kdy můžu začít trénovat. Lékaři se na mě podívali, trochu si zaklepali na čelo a řekli, že minimálně šest týdnů budu rehabilitovat a za šest týdnů budu moci začít trénovat.

Zdroj: Sandra Mašková s moderátorkou rádia Zet Romanou Navarovou

Jak dlouho vůbec kickbox děláte a jak jste se k němu dostala?

Kickbox dělám zhruba desátým rokem. Začala jsem v devatenácti letech s nějakou vnitřní potřebou se vyjímat mezi vrstevníky.

Proč se vám začalo říkat medojed? To je vaše fighterská přezdívka.

Medojed je docela mladá záležitost. Za celých osm nebo devět let mi totiž nikdo neříkal nijak. Medojed je zvíře, kterému je všechno jedno. Má takovou lehkost ve svém bytí. Je to strašný sympaťák. Párkrát jsem ho předhodila na sociálních sítích a lidi začínali poté nacházet nějaké podobnosti mezi mnou a tímto zvířetem. Pak už jsem slyšela z tohoto koutu medojede, támhle mi někdo řekl medojed a pak mi to lidi natlačili do hlavy takovým způsobem, že jsem to přijala za své a začala jsem tomu věřit.

Říká se, že velmi těžkým úkolem jsou samotné zápasy a příprava před tím. Problémem je ale rovněž držení váhy. Můžete prozradit, jak jste na tom?

Já jsem na tom tak, že strašně ráda jím a s tou váhou věčně bojuji. Normálně je moje váha kolem šedesáti kilogramů a zápasová 56. Každý turnaj si vyslýchám od trenéra, že mám tu váhu držet pořád, že jsem nemožná. Každý turnaj dělám čtyři až šest kilo. Třeba během deseti dnů musím stáhnout takovouto raketu.

Co vás čeká v nejbližší době?

V nejbližší době mě čeká na konci září Evropský pohár v K-1, kde jsem si před rokem urvala palec. Za další měsíc nebo dva mistrovství světa. Budu se snažit obhájit to, co jsem vykopala, vymlátila, vybouchala a doufám, že to cinkne znova. 

Článek obsahuje pouze úryvky z rozhovoru s vítězkou Světových her v kickboxu pro rok 2017 Sandrou Maškovou. Celý rozhovor si můžete přehrát v playeru výše.

Zdroj: Zet

„Člověk potřebuje na začátku dostat, aby začal pracovat,“ říká vítězka Světových her v kickboxu Foto: Zet: Sandra Mašková

reklama

Další články

1. Vysoká těžba ropy tlačí její cenu dolů

Byznys ·

Neustávající vysoká těžba ropy společně s vývozem ze států sdružených v Organizaci zemí vyvážejících ropu (OPEC) se ve čtvrtek podepsaly u poklesu cen černého zlata na…