Sníh Praha · 8°
18. 01. · Vladislav Změnit

reklama

EU schválila vznik Evropského fondu strategických investic

Ministři financí Evropské unie odsouhlasili podle slov místopředsedy Evropské komise Jyrkiho Katainena vznik Evropského fondu strategických investic (EFSI). Následovat budou vyjednávání s Evropským parlamentem, tak aby byl tento prvek investičního plánu nové komise schválen v červnu nebo červenci.

Mohlo by vás zajímat

Fond, který je páteří snahy šéfa komise Jeana-Claudea Junckera oživit hospodářský růst EU, by měl začít fungovat ve druhé polovině roku. Katainen dnes zmínil září či říjen jako měsíce, kdy by mohl fond potvrdit první investice a připomněl, že Evropská investiční banka (EIB) chce některé projekty začít financovat i dříve.

Ve fondu mají být především záruky z unijního rozpočtu a peníze EIB, celkem 21 miliard eur (581 miliard korun). Finance mají v příštích třech letech pákovým efektem přitáhnout 315 miliard eur (8,9 bilionu korun) v soukromých a veřejných investicích, což by mělo zvýšit růst a zaměstnanost.

Fond a jeho záruky by měly umožnit financování a podporu projektů s „evropskou přidanou hodnotou“, ale i do malých a středních firem. Na předběžném seznamu projektů se sešlo asi 2000 návrhů, z České republiky okolo čtyř desítek.

 

Zdroj: ČTK

EU schválila vznik Evropského fondu strategických investic Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Volkswagen investuje v Mexiku miliardu dolarů

    Byznys ·

    Výrobce automobilů Volkswagen rozšiřuje montážní závod v mexickém městě Puebla a investuje do něj zhruba jednu miliardu dolarů (25,1 miliardy korun). Německá automobil…