Raiffeisen Bank

reklama

„Jsem přesvědčen, že Krejčíř neřekl své poslední slovo,“ říká Jaroslav Kmenta

Radovan Krejčíř si před jihoafrickým soudem v Johannesburgu vyslechl rozsudek k 35 letům vězení za pokus o vraždu, únos a za obchod s drogami. Investigativní novinář Jaroslav Kmenta na rádiu Zet ale varuje před tím, že Krejčíř neřekl své poslední slovo. Kmenta své tvrzení opírá o své poznatky, které nastřádal od doby, co Krejčíř v roce 2005 utekl ze své vily v pražských Černošicích.

Mohlo by vás zajímat

„První reakce bych řekl, že skoro byla jako od Karla Gotta. Já samotný jsem čekal tak polovinu toho, co nakonec dostal. Chci říct, že to jeho odsouzení je v podstatě správné, protože to čeho jsme byli svědky a to, co nasbírali jihoafričtí vyšetřovatelé, má všechny atributy k uzavření celého případu za závažné zločiny,“ řekl na rádiu Zet Kmenta.

Podle něj mohla lidi z Česka překvapit délka vyměřeného trestu. Ten je ale způsobený odlišným justičním systémem, který funguje  v Jihoafrické republice. V tamních podmínkách jsou takové případy běžné a lidé si za své provinění 30leté tresty běžně odpykávají.

Krejčíř podle Kmenty dobře věděl, co jej čeká. Bylo mu jasné, že pro jeho dobro hraje pouze čas. Z toho důvodu se snažil  konečný rozsudek co nejvíce oddalovat. Snažil se využít metody, které se osvědčily v českém prostředí bývalému hejtmanovi Středočeského kraje Davidu Rathovi.

„Takové ty jeho poměrně ostré výhrady vůči soudci by si za jiných okolností spíše nedovolil. Byly způsobeny spíše projevem zoufalosti, že už neví kudy kam,“ uvedl Kmenta.

Investigativní novinář na druhou stranu říká, že by si Jihoafrická republika měla dát na Krejčíře pozor. Své varování opírá o letité zkušenosti nasbírané během doby, co Krejčíře poznával na základě výpovědí lidí z jeho okolí, ale i vyšetřovatelů, kteří se jej snažili dopadnout.

„Jsem přesvědčen, že třeba během let najde nějakou kličku. Může to hrát například na to, že je velmi těžce nemocný. Z toho důvodu jej pak mohou přeřadit z přísně střeženého vězení do zdravotnického zařízení. Tam pak na něj nemusí být po pěti nebo šesti letech zaměřena taková pozornost a třeba se mu zase podaří utéct. V jeho případě bych si dával opravdu pozor na jakýkoliv konečný verdikt,“ ukončil Kmenta.  

Článek obsahuje pouze úryvky z rozhovoru s investigativním novinářem Jaroslavem Kmentou. Celý rozhovor si můžete přehrát v playeru výše.

Zdroj: Zet

reklama

„Jsem přesvědčen, že Krejčíř neřekl své poslední slovo,“ říká Jaroslav Kmenta Foto: ČTK/AP/Themba Hadebe: Radovan Krejčíř

reklama

Další články

1. Ruský Gazprom snížil dodávky plynu do Turecka

Byznys ·

Ruská státní plynárenská společnost Gazprom snížila dodávky zemního plynu soukromým podnikům v Turecku o deset procent. Důvodem byly spory ohledně cen za komoditu. Age…