Skoro zataženo Praha · 5°
15. 12. · Radana / Radan Změnit

reklama

„Kvalitní chirurgii se za osm hodin nenaučíte,“ říká Ota Schütz ze Žilní kliniky

Chirurgii se člověk za osm pracovních hodin nenaučí. Kvalitním chirurgem se za stejnou osmi hodinou pracovní směnu rovněž nestane. V rozhovoru s koučem, mentorem a bývalým prezidentem Microsoftu pro Evropu Janem Mühlfeitem to řekl chirurg a primář Žilní kliniky Ota Schütz.

Další díly pořadu

Kdo vás v mládí nejvíc ovlivnil?

V mládí mě daleko nejvíc ovlivnili rodiče, protože bydleli na samotě. Táta byl fořt. Takže odtud mám vztah k přírodě a přírodním vědám. Pravdou, kdo mě tam inspiroval a ovlivnil, byl soused, který létal s větroněm. Ovlivnil mě natolik, že jsem si svůj životní sen létat splnil až ve Strakonicích asi v 25 letech, kde jsem si udělal piloťák. Stále je to spíš ale takový sen, protože ten čas, aby člověk nalétal 42 hodin ročně. Na to ten čas bohužel nemá.

Kdy jste objevil lásku k přírodním vědám popřípadě k celé medicíně?

Přístup k přírodním vědám a přírodě jsem měl tedy od mládí. Tímto způsobem mě ovlivnili i moji příbuzní, kteří byli úspěšní a vyhledávání zubaři. Ovlivnili mě pravidelně lidé, kteří něco uměli, byli schopní a něco znamenali. Dědeček s babičkou byli taky zubaři, tak jsem se taky nakonec rozhodl, že to hlavní bude medicíny.

Co vám nejvíce chybí z toho mládí?

Musím se přiznat, že taková ta volnost, svoboda a tolik toho času, který mi teď neskutečně schází. To čas bylo asi tehdy to hlavní, co jsem měl?

Kolik hodin pracujete?

No na osmi pracovních hodinách to nemůže zůstat. Když jsem nastoupil na chirurgickou kliniku, tak mi tehdejší šéf říkal a říkal nám to všem: ‚Pánové, chirurgii se za osm pracovních hodin nenaučíte‘. Měl pravdu. Když jsem dělal druhou primářskou atestaci, tak tam byl už další šéf. To bylo po revoluci. Ten říkal totéž. ‚Pánové, chcete-li dělat dobře chirurgii, tak za osm hodin pracovních ji dělat nebudete a to platí taky‘.

Pokud bychom se zaměřili na vaše přirozené talenty a silné stránky. Kde byste je viděl?

Já jsem takový trochu urputný – takže takový cílevědomý a v podstatě pracovitý. Tu práci, kterou člověk dělá, tak bez té pracovitosti se nemůže dostat nikam dál.

Čeho si ve své profesní kariéře nejvíce ceníte?

Cením si toho, že jsem se pustil právě na pole chirurgie, že se mi podařilo v České republice začít s klinikou  jednodenní chirurgie v oboru křečových žil, že se mi podařilo zavést systém jednodenní chirurgie a vybudovat zařízení Žilní kliniku, která pravidelně sleduje nejnovější trendy. 

Článek obsahuje pouze část rozhovoru. Celý rozhovor Jana Mühlfeita s chirurgem a primářem Otou Schützem si můžete poslechnout v playeru výše.

Pravidelné rozhovory s hosty rozvojového kouče, mentora a také bývalého prezidenta společnosti Microsoft pro Evropu Jana Mühlfeita na téma osobního rozvoje uvádíme v pořadu Myšlení první ligy na rádiu ZET každé pondělí po 10:45. 

Zdroj: Zet

„Kvalitní chirurgii se za osm hodin nenaučíte,“ říká Ota Schütz ze Žilní kliniky Foto: Zet: Ota Schütz a Jan Mühlfeit

reklama

Další články

1. Islám patří podle Merkelové k Německu

Společnost ·

Německá kancléřka Angela Merkelová (CDU) uvedla, že islám patří k Německu. Čtyři miliony muslimů pak mají vliv na úspěšnost spolkové republiky. Merkelová to v neděli u…

2. Obrana uzavře zakázky za pět miliard korun

Společnost ·

Ministerstvo obrany by mělo během příštích týdnů uzavřít smlouvy za téměř pět miliard korun. Mezi plánovanými tendry je servis vrtulníků řady Mi za více než čtyři mili…

3. Obnova Texasu po hurikánu Harvey bude trvat roky

Společnost ·

Americkému státu Texas potrvá po úderu hurikánu Harvey roky, než odstraní následky. Řekl to dnes texaský guvernér Greg Abbott. Ačkoli výše škod zatím nebyla vyčíslena,…