Částečně oblačno Praha · 5°
18. 01. · Vladislav Změnit

reklama

„Manažer štěstí je něco jako institut pro mimozemské civilizace,“ řekl profesor Höschl

Pulty knihkupectví zaplnily knihy, které přemlouvají čtenáře zamilovat se do pozitivního myšlení a k následnému vytvoření pocitu štěstí. Firmy rovněž nově zavádějí pozici takzvaného manažera štěstí, který pomáhá zaměstnancům v získání větší důvěry. Ředitel Národního ústavu duševního zdraví, psychiatr a profesor Cyril Höschl, říká, že manažer štěstí je něco jako institut pro mimozemské civilizace. Podle něj tento módní trend je spojený s tím, že se má společnost dobře. 

Mohlo by vás zajímat

Přeplněná knihkupectví knihami s textem, který má lidi vzdělávat s ohledem na pozitivní myšlení, jsou podle Höschla do určité míry obchodní bublinou. Jde rovněž o módní trend současné doby. „Když se nám nic zásadnějšího neděje, tak se na pořad dne dostávají témata a snahy, které by se jinak vinou závažnějších úkolů na téma dne nedostaly,“ řekl na rádiu Zet.

Lidé tak nemají v současnosti tendenci řešit skutečně závažné problémy. Je to dané tím, že společnost žije v blahobytu a má čas se zaměřit na podobná témata. „Ono trochu hladu a sucha by okamžitě jejich preference v tom, co je třeba dělat, změnilo. Buďme ale vděční za to, jak to je. Kdo si hraje, nezlobí. Pořád je lepší, když se lidé zdokonalují, než když spolu válčí nebo vykrádají byty u sousedů. Já bych to nekritizoval, ale považuji to spíš za projev toho, že se máme dobře,“ sdělil Höschl.

Víra v boha a víra v sebe sama

Nejde ale pouze o blahobyt. Důvodem je i zdejší ateistická společnost a ústup od náboženství a absence člověka ve víru v boha. Již bývalý československý prezident Tomáš Garrigue Masaryk ve své dizertaci uvedl, že pokud člověk ztratí víru v boha, tak ztratí i víru ve smysluplnosti svého bytí. Člověk ji podle Höchla neztratí úplně, ale začne ji vyhledávat v naprosto jiných oblastech. Příkladem mohou být směry pozitivního myšlení, jež vycházejí z takzvané pozitivní psychologie. Konkrétně jde o směr, který vznikl v 90. letech 20. století. Pozitivní psychologie se podle Höschla nesnaží vylučovat vnější vlivy, jako je politika nebo ekonomika. Pokouší se ale člověka proti těmto jevům imunizovat.

Pozitivnímu myšlení a nastartování sebe sama nepomáhají ovšem pouze knihy. Někteří zaměstnavatelé zavádějí takzvanou pozici manažerů štěstí, kteří mají pomoci zaměstnancům v pozitivním myšlení. „Manažer štěstí je něco jako institut pro mimozemské civilizace. Firmy a korporáty zavádějí i spoustu jiných blbostí. Jde o takové ty teambuildingy na prolézačkách o víkendu a podobně, kterým se musím smát, ale uznávám, že to může u řady lidí fungovat. No tak proč ne, ale tož tedy beze mě,“ uvedl Höschl.

 

 

Článek obsahuje pouze úryvky z rozhovoru s ředitel Národního ústavu duševního zdraví, psychiatrem a profesorem Cyrilem Höschlem. Celý rozhovor si můžete přehrát v playeru výše. 

 

Zdroj: Zet

 

„Manažer štěstí je něco jako institut pro mimozemské civilizace,“ řekl profesor Höschl Foto: Ředitel Národního ústavu duševního zdraví, psychiatr a profesor Cyril Höschl; Zdroj: Profimedia.cz

reklama

Další články

 1. BBC: Macronův kabinet je genderově vyvážený

  Společnost ·

  Nový francouzský prezident Emmanuel Macron představil svůj kabinet, který je podle jeho dřívějších slibů genderově vyvážený. Jedenáct z celkových dvaadvaceti funkcí mi…

 2. Praha se stala partnerem čínské Šanghaje

  Byznys ·

  Praha uzavřela partnerství s čínským velkoměstem Šanghají. Dohodu, kterou již dříve schválilo zastupitelstvo českého hlavního města, ve středu v Číně podepsal náměstek…

 3. Brněnské traktory Zetor vstupují na ruský trh

  Byznys ·

  Brněnská firma Zetor tractors vstupuje na ruský trh. Naváže tak spolupráci se společností Kovrov Electromechanical Plant (KEMP) působící východně od Moskvy. Tam bude b…