skoro zataženo Praha · 21°
28. 07. · Viktor Změnit

reklama

Návod na úspěch: Paretovo pravidlo aneb hledejte neproduktivní činnosti a zbavujte se jich

Paretovo pravidlo 80/20 většina lidí zná, ale nikdo jej nepoužívá. Jde o to, že malá část něčeho má ohromný vliv. Autor knižních bestselleru Ivo Toman říká, že například 80 procent problémů máme pouze s dvaceti procenty lidmi. Podnikatel a autor vzdělávacích programů Tomáš Kučera zase v pořadu Návod na úspěch uvedl, že ve spojitosti s tímto pravidlem je zapotřebí hledat neproduktivní činnosti a zbavovat se jich. 

Další díly pořadu

„Musíte nechat to, co vám nefunguje. Vy to ale prostě děláte z nějakého zvyku, protože vás to baví. Místo toho je potřeba dělat jiné věci. Ty v nichž jste dobří a dělají vám z dvaceti procent aktivity osmdesát procent zisku. Opravdu to stojí za to, ale také víme, že to dokáže jen málokdo,“ řekl Kučera na rádiu Zet.

Problémem je skutečnost, že neziskových osmdesáti procent se nikdo nechce zbavit. Lidé mají totiž podle Kučery odpor ke změnám. V této souvislosti je zapotřebí „neustále hledat činnosti, které jsou neproduktivní a zbavovat se jich“. Člověk se tak musí zaměřit na tři otázky. Jde o to, co by se stalo, kdybych určitou činnost úplně vypustil. Další otázka směřuje na to, zdali je to činnost, kterou by mohl dělat místo vás někdo jiný. Dále je nezbytné se zeptat sám sebe, jestli svojí činností nepřidělávám práci ostatním.

„Díky těmto analýzám jsem už hodně věcí ve svém životě změnil. Například jsem se zbavil nevýkonných prodejců. Několikrát jsem změnil produkty. Dokonce i celý obor, ve kterém jsem podnikal. Přešel jsem od prodeje potravinových doplňků ke vzdělávacím produktům, které mi mnohem více vydělávaly. Omezil jsem audionahrávky a svoji energii jsem věnoval knihám nebo veřejným školením,“ sdělil Toman.

Z nového dílu Návod na úspěch vyplývá, že je potřebné se zaměřit na zvyšování činností, které mají přínos. Není podstatné vědět proč. Podle Tomana je důležité vědět, že to funguje.

Návod na úspěch je pořad rádia Zet, kde se autor knižních bestsellerů Ivo Toman a podnikatel a autor vzdělávacích programů Tomáš Kučera dělí o rady tipy a zkušenosti.

Celý díl si můžete přehrát v playeru výše.

Zdroj: Zet

Návod na úspěch: Paretovo pravidlo aneb hledejte neproduktivní činnosti a zbavujte se jich Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články