Jasno Praha · 23°
17. 10. · Hedvika Změnit

reklama

„Nelíbí se mi, jakým státům se dává pořadatelství olympijských her,“ říká skicrossařka Kučerová

České skicrossařce Nikol Kučerové, která se zúčastnila v roce 2014 olympijských her v ruském Soči, se nelíbí výběr pořadatelských zemí. V pořadu Myšlení první ligy to řekla kouči, mentorovi a bývalému prezidentovi Microsoftu pro Evropu Janu Mühlfeitovi. Podle jejích slov bylo v Soči ve velké míře znát, že dobrovolníci byli často nevolníci, kteří nedostali pořádně najíst. V současné době se Kučerová začíná připravovat na zimní olympijský hry, které pořádá již v příštím roce jihokorejské město Pchjongčchang. 

Další díly pořadu

Kdo ve vás objevil talent k lyžování a ke sportu obecně?

Asi rodiče. Myslím si, že to nikdo neobjevoval cíleně, ale prostě to nějak vyplynulo. Od malička jsme sportovali. Mám staršího bráchu a všechno jsem dělala s ním. K tomu sportu jsme měli vždy nejblíž. Brácha také lyžoval, ale začínali jsme na kole. Současně jsme začali závodit na lyžích a bavilo nás to. Sport byl pro nás vždy prostě nejdůležitější.

Od kdy jste se začala sportu věnovat závodně?

Přesně si to nepamatuji. Od pěti let si myslím, že jsem závodila na kole, od šesti pak na lyžích. Myslím si, že se mi docela dařilo. Na kole to bylo fajn. Nikdy jsem nebyla extra veliká, ale pořád jsou holky vyspělejší než kluci. Holky jsou takové šikovnější nebo jsou vyspělejší než chlapečci. Takže jsem porážela kluky a mě to strašně bavilo.

Kdo na vás měl v dětství největší vliv?

Pochopitelně rodiče. To je asi jasný. Myslím si, že nejvíc ale brácha. Vše jsem absolvovala s ním a měli jsme i společné kamarády. Nejvíc času jsme trávili s mými bratránky a pak lidé okolo toho sportu v oddílu, jak jsme s nimi závodili jak na kole, tak na lyžích. Ty mě asi logicky nejvíce ovlivňovali.

Jaké jsou vaše přirozené talenty a silné stránky?

Doufám, že jich je hodně. Docela dobře mi jde komunikace s lidmi. Mám ráda lidi, ráda komunikuji, ráda se bavím. Mají mě rádi děti a mají mě rády zvířata. Myslím si, že je to kvůli tomu, že je mám ráda já. Nemám problém fungovat s jakýmkoli zvířetem. K tomu mám nějak přirozeně blízko.

Jak vypadá typický zimní den, když zrovna nemáte závod?

Záleží, kde zrovna jsem. Jestli jsem po trénincích nebo doma. Většinou jsem teď někde pryč. V zimě jsme hodně na závodech nebo přejíždíme mezi závody. Když máme třeba jeden týden volný, tak jsme doma. To si dám i dva dny bez lyží. Pokud nelyžuji, tak se snažím dodělávat fyzičku. Během sezóny člověk fyzičku ztrácí. Není čas tolik chodit do posilovny, takže se snažím jít do posilovny, zaplavat si, ale i nějakou regeneraci. Ráda chodím tedy i do sauny a takové věci. Někdy jdu ale třeba i na skialpy. Když mám volno, tak jdu na lyže třeba dobrovolně i s kamarády, protože to je něco jiného.

Jaké bylo pro vás největší ponaučení ze Soči?

Já tam mám trochu takové dvě roviny. Ponaučení vyplývá z toho, že je zapotřebí mít v týmu pohodu. Úplně se nám to nepovedlo, ale to bych nechtěla rozebírat. Stres tam na mě úplně dolehl. Jeli jsme do České televize a během cesty jsem začala zvracet na krajnici. To se mi nikdy nestalo. Stres dokáže úplně sundat dolů. Nad olympiádou jsem poté ještě hodně přemýšlela. Mně se nelíbilo, že se olympiáda dávala do Ruska. Do teď se mi nelíbí, kam se olympiády a velké závody dávají. Bylo tam strašně znát, že dobrovolníci byli často chudáci nevolníci. V jídelnách jsme měli v podstatě, co jsme chtěli. Všechny kuchyně a na co jsme si vzpomněli bylo pro nás přichystané. Sice tam bylo všechno ušité horkou jehlou ale budiž. Ti chudáci tam jedli nějaké zbytky kůží s pohankou a podobné. Bylo tam okolo toho tisíce a tisíce lidí. Tisíce a tisíce vojáků, kteří tam celý den seděli na skále a jenom to tam pozorovali. Moc nebyli vidět. Když se člověk zastavil na sjezdovce, otočil se na druhou stranu, tak zjistil, že tam sedí chlápek a kouká. Proč to dávat do takových zemí, kde musí strašně hlídat.

Co vás čeká v přípravě od teď do olympiády v Jižní Koreji?.

Teď pojedu do Austrálie trénovat, pojedu tam i menší závody. Tam se moc těším. Ještě jsem tam nebyla a bude to vlastně takové vyklidnění. Odpočinu si od diplomky a budu se moct soustředit na trénink. Pak nám začne podzimní příprava, kterou budeme přizpůsobovat sněhu. Teď jsou podmínky docela bídné. Loni nebyla v Alpách dobrá zimní sezóna se sněhem a na těch ledovcích je to strašně znát. Doufám, že se září trochu ochladí, začne sněžit, abychom mohli začít jezdit tady v Evropě. Od prosince nám začnou závody. Prosinec je hrozně namáhavý. To je šňůra asi šesti závodů za sebou. 

Článek obsahuje pouze část rozhovoru. Celý rozhovor Jana Mühlfeita s Nikolou Kučerovou si můžete poslechnout v playeru výše.

Pravidelné rozhovory s hosty rozvojového kouče, mentora a také bývalého prezidenta společnosti Microsoft pro Evropu Jana Mühlfeita na téma osobního rozvoje uvádíme v pořadu Myšlení první ligy na rádiu ZET každé pondělí po 10:45. 

Zdroj: Zet

Zdroj: Zet

„Nelíbí se mi, jakým státům se dává pořadatelství olympijských her,“ říká skicrossařka Kučerová Foto: Zet: Nikol Kučerová a Jan Mühlfeit

reklama

Další články

1. Irma a Harvey budou USA stát kolem 290 miliard USD

Byznys ·

Řádění hurikánů Irma a Harvey bude stát Spojené státy kolem 290 miliard dolarů (6,3 bilionu Kč), což představuje zhruba 1,5 procenta hrubého domácího produktu (HDP). P…

2. Nejlepší rating na světě má Německo

Byznys ·

Analytická společnost Dun & Bradstreet (D&B) zvýšila rating Německu v kategorii nejnižšího rizika návratnosti investice o jeden stupeň. Jde o nejlepší rating z…

3. EU kritizuje Trumpovu hospodářskou politiku

Společnost ·

Výbor složený ze zástupců ministerstev financí členských zemí Evropské unie podrobil kritice hospodářskou politiku amerického prezidenta Donalda Trumpa. Vyjádřil obavu…

4. Klaus podpořil německou populistickou stranu AfD

Společnost ·

Spor o globální oteplování patří podle bývalého českého prezidenta Václava Klause minulosti. Jeho strana v něm prohrála, míní. Klaus dnes o tématu hovořil na předvoleb…