Sníh Praha · 2°
21. 01. · Běla Změnit

reklama

Plánům na výstavbu několika desítek silnic a dálnic hrozí zdržení

V Česku je 64 důležitých dopravních staveb, u nichž Evropská unie požaduje nové posouzení vlivu na životní prostředí. Takové posouzení by však jejich výstavbu mohlo zdržet až o několik let, řekl dnes novinářům po jednání ekonomických ministrů premiér Bohuslav Sobotka. Případné zdržení by podle něj ovlivnilo i čerpání evropských fondů, jedná se asi o 90 miliard korun. Vláda se nyní bude snažit s Evropskou komisí vyjednat pro tyto stavby zvláštní režim.

Mohlo by vás zajímat

„Jedná se tady o seznam 64 důležitých dopravních staveb, které mají posouzení vlivu na životní prostředí ještě podle starého zákona z roku 1992,“ uvedl ministerský předseda. „To je teď ze strany Evropské komise problematizováno. Je požadováno, aby u těchto 64 staveb proběhlo nové posouzení vlivu na životní prostředí. To by samozřejmě řadu těchto staveb mohlo zdržet až o několik let,“ řekl.

Zatím si Sobotka nemyslí, že by už u nějaké stavby nabíhalo zpoždění. Chyby vidí premiér především u předchozích vlád, které podle něj záležitost zanedbaly.

Vyřešení tohoto problému je podle něj hlavní letošní prioritou České republiky v komunikaci s Evropskou unií. S Evropskou komisí budou primárně jednat ministři dopravy Dan Ťok a životního prostředí Richard Brabec. Sobotka je připraven se do jednání také vložit. Cílem je s Evropskou komisí vyjednat takový režim, aby bylo možno tyto stavby zahájit.

„Naše priority směřují k tomu, abychom zejména uvolnili výstavbu tam, kde už je vláda připravena, kde Ředitelství silnic a dálnic dosáhlo potřebných povolení a jsme schopni tyto stavby realizovat,“ poznamenal premiér.

Členy Porady ekonomických ministrů jsou předseda a místopředsedové vlády, ministr dopravy, ministryně pro místní rozvoj, ministr zemědělství, ministr průmyslu a obchodu a ministryně práce a sociálních věcí. Scházet by se měla minimálně jednou za čtvrt roku, obvykle je ale svolávána podle potřeby.

 

Zdroj: ČTK

Plánům na výstavbu několika desítek silnic a dálnic hrozí zdržení Foto: ČTK/Pancer Václav

reklama

Další články

 1. Pravý úspěch pozná jen ten, kdo změní sám sebe

  Komerční sdělení ·

  Peníze nejsou potřeba (říkají ti, kteří pak 40 let dělají práci, která je nebaví a nedává jim smysl) . Nesouhlasíte? Pak právě pro vás je tu

  Írán bude potřebovat 600 nových letadel, důvodem je opětovné napojení na globální leteckou síť

  Byznys ·

  Írán bude v nejbližších letech potřebovat až 600 nových letadel. Důvodem je opětovné napojení země na globální leteckou síť po pádu sankcí. Po šestatřiceti letech se n…