Částečně oblačno Praha · 5°
18. 01. · Vladislav Změnit

reklama

Pouze jeden Ukrajinec ze sta pracuje v zahraničí legálně

Jen jeden ze sta ekonomických migrantů z Ukrajiny pracuje v zahraničí legálně. Informoval o tom list Ukrajinská pravda s odkazem na oznámení Státní služby zaměstnanosti. Největší zájem mají Ukrajinci o práci v Česku, Polsku nebo Maďarsku.

Mohlo by vás zajímat

„Máme problém s nelegální ekonomickou migrací - jen jedno procento Ukrajinců jsou zaměstnaní v zahraničí přes oficiální zprostředkovatele,“ řekl Serhij Kravčenko ze Státní služby zaměstnanosti. Podle Kravčenka Ukrajinci usilují o uplatnění v Česku, Polsku, Maďarsku a dalších, především sousedních zemích.

České ministerstvo zahraničí nedávno posílilo konzulát v západoukrajinském Lvově a zvýšilo počet přijatých žádostí o víza. Podle ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka se ministerstvo snaží vyhovět požadavkům zaměstnavatelů, kteří volají po zjednodušení procesu získávání pracovníků ze zahraničí.

V minulosti měla diplomacie problémy také s ukrajinskou vízovou mafií, která se objevovala před českými konzuláty. Česko tak Ukrajině hrozilo, že pracovní víza přestane vydávat. Loni v únoru si na působení mafie stěžovala i viceprezidentka Hospodářské komory ČR Irena Bartoňová Pálková.

Související: Palata: Schválení bezvízového styku s Ukrajinou znamená konec „vízové mafie“

Kravčenko dodal, že státní služba se snaží ukrajinské občany o zaměstnání v zahraničí vzdělávat přes společný projekt s Asociací ekonomických migrantů. Jeho cílem je obeznámit Ukrajince, že pro ochranu vlastních práv v zemích Evropské unie je potřeba mít uzavřenou pracovní smlouvu a zajištěné zdravotní pojištění.

Země EU minulý čtvrtek schválily s Ukrajinou bezvízový styk, ten však Ukrajincům nezajišťuje právo v unii pracovat. Víza nebudou potřebovat ti, kdo přijedou z podnikatelských, turistických či rodinných důvodů.

 

 

Zdroj: ČTK

 

 

Pouze jeden Ukrajinec ze sta pracuje v zahraničí legálně Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

  1. Praha se stala partnerem čínské Šanghaje

    Byznys ·

    Praha uzavřela partnerství s čínským velkoměstem Šanghají. Dohodu, kterou již dříve schválilo zastupitelstvo českého hlavního města, ve středu v Číně podepsal náměstek…

  2. Brněnské traktory Zetor vstupují na ruský trh

    Byznys ·

    Brněnská firma Zetor tractors vstupuje na ruský trh. Naváže tak spolupráci se společností Kovrov Electromechanical Plant (KEMP) působící východně od Moskvy. Tam bude b…