Zataženo Praha · 1°
22. 01. · Slavomír Změnit

reklama

Provoz na regionálních letištích v Česku stagnuje. Oživily by ho linky do leteckých uzlů

Česká regionální letiště nejdou po vzoru pražského letiště v Ruzyni. Zatímco Letiště Václava Havla čeká za letošek rekordní počet cestujících, na malých českých letištích provoz stagnuje. To potvrzuje na rádiu Zet i expert na leteckou dopravu z časopisu Flying revue Jiří Žežula. Podle něj by těmto letištím pomohlo propojit více se propojit s velkými uzlovými letišti například v Německu.

Mohlo by vás zajímat

I když menší letiště zatím neoznámila informace o tom, jak dopadla letošní sezóna, dá se podle Žežuly už z čísel řízení letového provozu vyčíst, že zůstala stejná. Jedinou výjimku může tvořit Ostrava, kde tamní letiště zaznamenalo o 19 procent více pohybů. „To ale nemusí generovat obdobný nárůst počtu cestujících, protože v tom jsou veškeré řízené pohyby,“ uvedl Žežula. 

Regionální letiště v současné době fungují v letním období pro charterové lety, které dopravují turisty do letních letovisek, a poté je tam minimální základ pravidelných linek. Co by pomohlo zvýšit podle Žežuly provoz na těchto malých letištích, je jejich propojení s nějakými uzlovými letišti, takzvanými huby. „Dávalo by to smysl ale tam, kde existuje alespoň nějaký základ v potenciálu lokálního trhu. Na dobré cestě je v tomto směru Brno, kde funguje linka s Mnichovem,“ uvedl expert na leteckou dopravu. „Taková linka může spojit region s přestupem ve velkém přestupním letišti prakticky do celého světa. Podobným způsobem funguje u nás i jediná dnes provozovaná vnitrostátní linka mezi Prahou a Ostravou,“ dodal.

V tomto ohledu je na tom však hůře karlovarské letiště, které má co do počtu obyvatel malou spádovou oblast. Letiště Karlovy Vary podle Žežuly zaznamenalo pokles pohybu o 5 procent. „Letiště mělo donedávna oproti ostatním regionálním letištím jednu obrovskou výhodu. Byl tam dostatečný lokální potenciál ruské klientely. Létalo se tam z Moskvy, Petrohradu, dočasně i z Jekatěrinburgu a Rostova na Donu a dalších ruských destinací,“ řekl. Kvůli vyhroceným mezinárodním vztahům s Ruskem se ale tento potenciál rozplynul.

 

 

Celý rozhovor s expertem na leteckou dopravu z časopisu Flying revue Jiřím Žežulou si můžete poslechnout v playeru výše.

 

Provoz na regionálních letištích v Česku stagnuje. Oživily by ho linky do leteckých uzlů Foto: ČTK/Ramík Drahoslav

reklama

Další články

  1. BBC: Haiti hrozí hladomor

    Společnost ·

    Prozatimní prezident Haiti Jocelerme Priver oznámil, že zemi hrozí hladomor. Obavy vyvolává „apokalyptická destrukce“ způsobená hurikánem Matthew, který se přes zemi p…