reklama

„Rozhodnutí odejít z velké korporace je o srovnání životních hodnot,“ říká Martin Burda

Z pozice generálního ředitele Investiční společnosti České spořitelny odešel Martin Burda ve svých 42 letech, aby později spoluzaložil vlastní fondy kvalifikovaných investorů. Opustit statisícový plat a rozjet vlastní byznys je podle něj o tom, jak má člověk srovnané životní hodnoty. Burda v pořadu Zet Light na rádiu Zet také doporučil, do čeho v roce 2016 investovat.

Další díly pořadu

Co Vás přimělo k dobrovolnému odchodu z velké korporace?

Je jasné, že jde o rozhodnutí velmi obtížné. Máte plat, o kterém se Vám v životě nesnilo, máte luxusní služební auto. To rozhodnutí odejít je hodně spojené s tím, jak máte srovnané životní hodnoty.

Řada lidí přemýšlí nad tím, že by opustili zaměstnání a začali podnikat, podobně jako jste to udělal vy. Většině v tom ale zabrání strach z nejistoty. Nastal tento moment i u vás?

Myslím, že pocit osobního štěstí hodně pramení z toho, že žijeme přítomným okamžikem, že méně plánujeme. Ten strach odejít je spojený s tím, že pořád počítám, kolik mám ušetřeno. Já myslím, že je velmi nešťastné setrvávat v práci, která vás přestala naplňovat. Musím říci, že po pracovní stránce za poslední dva roky zažívám nejhezčí období, co jsem kdy zažil. Co je samozřejmě velkou bariérou je rodinná situace. Pokud třeba máte velkou hypotéku. To chápu, že člověka brzdí, ale pokud tu hypotéku máte splacenou a pokud si věříte, tak není nad čím váhat. Je to úžasný pocit dělat si byznys po svém, dělat si co chcete a vybírat lidi, se kterými spolupracujete.

Existuje něco, co bylo v korporátním světě příjemnější, pohodlnější?

To příjemné je, že ta korporace má obrovskou setrvačnost. Když dnes onemocním nebo chci jet na dovolenou, tak do značné míry je spousta věcí závislých na vás osobně. A pak samozřejmě ten servis okolo. Když se mi tehdy rozbil notebook, tak stačilo zvednout telefon a hned přišel někdo, kdo ten problém vyřešil a nemusel jsem se vůbec o nic starat.

Jeden z vašich fondů se zaměřuje na alternativní investiční aktiva. Co si pod tím představit?

Já jsem po odchodu z České spořitelny spoluzaložil dva fondy, které se věnují alternativním investičním aktivům. Jedním z nich je Český fond půdy, tam jsme využili té situace, že vinou komunistického znárodnění a pozdního navrácení té půdy je u nás strašně rozbité vlastnictví a dá se velice výhodně kupovat.

Ten druhý fond, který jsme zakládali,Sirius Investments Reserva, se věnuje takovým aktivům jako jsou životní pojistky, faktoringové pohledávky. Když to hodně zjednoduším, tak se snažíme kupovat věci, které nepodléhají kolísání trhu. Dnes je strašně těžké vydělat peníze a lidé chtějí mít nějaký rozumný výnos, ale nechtějí aby hodnota jejich úspor kolísala nahoru a dolů. My se snažíme kupovat věci, které stabilně rostou.

Jaká základní doporučení byste měl pro opatrné, dlouhodobé a drobné investory, kterých je v České republice asi většina? Do čeho dát peníze, když jsou úrokové míry v bankách velmi nízko?

Asi je nepotěším. Ta situace je složitá tím, že úrokové sazby klesly na minimum. Státní dluhopisy, kdysi velmi populární instrument, nic nenesou. Řekl bych, že první pravidlo je, nechtít příliš. Být relativně skromný. Mám řadu klientů, kteří v životě vydělali stamiliony korun a přicházejí ke mně s představou, že ty peníze jim budou dále dramaticky vydělávat. Já jim říkám, lidi neblázněte... Od těch peněz chtějte hlavně to, aby neztrácely reálnou hodnotu, aby vydělávaly minimálně na inflaci, což už je rozumný cíl. 

Záznam celého rozhovoru s Martinem Burdou, členem představenstva Českého fondu půdy a bývalým ředitelem Investiční společnosti České spořitelny, si můžete poslechnout v playeru výše.

Starší díly pořadu Zet Light si můžete přehrát ZDE.

Zdroj: Zet

reklama

„Rozhodnutí odejít z velké korporace je o srovnání životních hodnot,“ říká Martin Burda Foto: Archiv Martina Burdy

reklama

Další články

1. Pravý úspěch pozná jen ten, kdo změní sám sebe

Komerční sdělení ·

Peníze nejsou potřeba (říkají ti, kteří pak 40 let dělají práci, která je nebaví a nedává jim smysl) . Nesouhlasíte? Pak právě pro vás je tu

Írán bude potřebovat 600 nových letadel, důvodem je opětovné napojení na globální leteckou síť

Byznys ·

Írán bude v nejbližších letech potřebovat až 600 nových letadel. Důvodem je opětovné napojení země na globální leteckou síť po pádu sankcí. Po šestatřiceti letech se n…