Částečně oblačno Praha · 0°
21. 01. · Běla Změnit

reklama

Rusko navrhlo rezoluci k Sýrii, která má odsoudit pozemní operaci

Rusko požádalo Radu bezpečnosti OSN, aby vyzvala k respektování syrské svrchovanosti, k zastavení přeshraničního syrského území ostřelování a aby odmítla snahy o uspořádání zahraniční pozemní operace v Sýrii. Návrh rezoluce, který Moskva vypracovala, koloval včera mezi členy Rady. Jde o reakci na nedávné kroky Turecka, které pozemní ofenzivu v sousední zemi nevyloučilo. Turecko ale v dokumentu konkrétně zmíněno není, uvedla agentura Reuters.

Mohlo by vás zajímat

V návrhu se mimo jiné píše, že Rada bezpečnosti vyjadřuje „své hluboké znepokojení nad zprávami o vojenských aktivitách, jejichž cílem je zahájit zahraniční pozemní operaci na území Syrské arabské republiky“. Státy „by se měly zdržet provokativní rétoriky a pobuřujících prohlášení, která vyvolávají další násilí,“ píše se dále v dokumentu, podle kterého by se země rovněž neměly vměšovat do vnitřních záležitostí Sýrie.

Americká velvyslankyně při OSN Samantha Powerová i její francouzský protějšek již dali najevo, že ruská rezoluce nemá šanci na úspěch.

Podle tureckého premiéra pozemní operaci v Sýrii chtějí Turecko, Saúdská Arábie a někteří jejich evropští spojenci. V rámci koalice v čele s USA, která podniká útoky na islamistické cíle v Sýrii a v Iráku, ale na tom nepanuje shoda a o strategii této případné operace se zatím vážně nedebatovalo.

 

 

Zdroj: ČTK

Rusko navrhlo rezoluci k Sýrii, která má odsoudit pozemní operaci Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. USA zpřísnily sankce proti Severní Koreji

    Společnost ·

    Prezident Barack Obama včera podepsal zákon rozšiřující americké sankce namířené proti Severní Koreji. USA zpřísnili sankce po severokorejském jaderném testu z letošní…

  2. ČSA se loni dostaly do zisku 223 milionů korun

    Byznys ·

    České aerolinie (ČSA) loni dosáhly zisku 223 milionů korun. Minulý rok se přitom společnost dostala do ztráty 631 milionů korun. Při zmenšení flotily se národnímu dopr…