Částečně oblačno Praha · 5°
18. 01. · Vladislav Změnit

reklama

Rusko skupuje americký dluh

Rusko v poslední době skupuje stále více amerických dluhopisů. Jen v březnu koupila země americké státní dluhopisy za 13,5 miliardy dolarů. Podle americké televize CNN se tím celková hodnota, kterou Rusko drží v americkém dluhu, zvýšila na 100 miliard dolarů. Je to také třetí měsíc v řadě, co Rusko americké dluhopisy nakupovalo.

Mohlo by vás zajímat

Hlavním důvodem této aktivity je skutečnost, že Rusko doplňuje své devizové rezervy poté, co loni dramaticky poklesly kvůli cenám ropy. Rezervy v zahraniční měně slouží totiž vedle nástroje k ovlivňování kurzu i jako pojistka pro zajištění vnějších potřeb státu v nepříznivých situacích. 

Když cena ropy začala na konci roku 2014 dramaticky klesat, ruská ekonomika a měna reagovaly stejně. Situaci poté nepomohly ani americké a evropské hospodářské sankce proti Rusku, které byly na zemi uvaleny ve stejném roce po ruské anexi Krymu.

Na počátku minulého roku pak ruský rubl klesl na svá historická minima a ceny ropy na 26 dolarů za barel. Podle CNN tehdy mohl být propad rublu ještě horší, kdyby ruská vláda neutratila vysoké množství svých rezerv v amerických dolarech. Před propadem cen ropy Rusko drželo americké dluhopisy za 150 miliard dolarů. V roce 2015 se tato částka ztenčila na 66,5 miliardy dolarů.

To nejhorší mají ale ceny ropy, zdá se, za sebou. Ceny ropy se nyní pohybují kolem 50 dolarů za barel a i rubl našel druhý dech - za posledních 12 měsíců poskočil o 14 %. V takové situaci si Rusko může dovolit obnovit své rezervy. 

Většina zemí drží své devizové rezervy v amerických státních dluhopisů, protože jsou považovány za jednu z nejbezpečnějších investic na světě. Podle CNN ale oficiální částka 100 miliard dolarů, kterou Rusko drží v amerických dluhopisech, není nijak závratná. Čína nebo Japonsko vlastní více než 1 bilion dolarů v dluhopisech USA.

 

 

Zdroj: CNN, Zet

 

 

Rusko skupuje americký dluh Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

  1. Trump má nejnižší podporu od nástupu do funkce

    Společnost ·

    Podpora prezidenta Donalda Trumpa ze strany americké veřejnosti klesla na nejnižší úroveň od jeho lednové inaugurace. V průzkumu agentury Ipsos, který zveřejnila agent…

  2. BBC: Švédsko pozastavilo stíhání Assange

    Společnost ·

    Švédská prokuratura zastavila vyšetřování zakladatele portálu WikiLeaks Juliana Assange, kterého stíhala kvůli údajnému znásilnění. Rozhlasové vysílání BBC World Servi…