reklama

Sedmnáctiletý vědec letí reprezentovat Česko na soutěž pro nejtalentovanější středoškoláky

Student přeloučského gymnázia Jan Blaha zazářil na Dětské vědecké konferenci, kde prezentoval projekt o pH slin. Právě tam zaujal zástupce Nadačního fondu Neuron na podporu vědy, kteří každý rok na konferenci vyberou jednoho vědce–juniora, kterému splní, co mu na očích vidí, aby v něm zájem o vědu ještě více podnítili. Mladý biochemik se tak díky podpoře fondu podíval o prázdninách na Ústav organické chemie a biochemie (ÚOCHB) Akademie vědy ČR, kde mezi těmi nejlepšími českými vědci strávil tři týdny. Projekt, na kterém zde začal pracovat, ho nyní nominoval na I-SWEEEP, mezinárodní soutěž vědeckých a technických projektů určenou těm nejtalentovanějším středoškolákům z celého světa.

Další díly pořadu

Na otázku čím si myslí, že tým Neuronu zaujal, odpovídá Jan s nadsázkou: „Prý jsem je přesvědčil dotěrnými otázkami na spolupřednášející, kterými jsem se snažil nastartoval konverzaci.“ A dodává: „Nevěděl jsem, zda se chci vědě věnovat, proto jsem si přál ji poznat z blízka – vidět, jak vědci pracují. Proto jsme společně s Neuronem vymysleli, že bych mohl absolvovat stáž na ÚOCHB. Byly to nejlepší tři týdny mého života.“

Na ÚOCHB začal mladý vědec pracovat na projektu, kterému se nyní věnuje na Univerzitě v Pardubicích. Právě tam ho po návratu ze stáže pod vedením doktorky Olgy Hruškové-Heidingsfeldové a doktora Jiřího Dostála rozpracoval, a následně s ním vyhrál krajské kolo soutěže AMAVET, čímž se nominoval na mezinárodní soutěž vědeckých a technických projektů pro středoškoláky I-SWEEEP (The International Sustainable World Energy, Engineering and Environment Project Olympiad), kam odletí na konci dubna. A jak se mu daří skloubit práci na projektech, školu a osobní život? „Osobního času mám stejně jako mí vrstevníci, jen já 90 % z něj věnuji práci,“ říká s úsměvem.

Jako první se sen splnil malému Davidovi Dvorskému, nadšenci pro černé a červí díky, který se díky mecenášům Neuronu podíval do švýcarského CERNu. Posledním vědcem, kterému fond plní jeho přání, je čtrnáctiletý student berounského gymnázia Marek Brousil, který účastníky posledního ročníku Dětské vědecké konference nadchl prezentací vlastního projektu o anatomii a fyziologii pupenů dřevin, na kterém pracoval ve volném čase pod vedením doktora Soukupa z Katedry experimentální biologie rostlin na Přírodovědecké fakultě UK.

Všichni tři chlapci se spolu v dubnu vydají na AFO, mezinárodní festival populárně-vědeckých filmů. David s Honzou jsou tam ostatně sami celebritami – loni totiž dostali prostor promluvit si hlavními hosty přehlídky, světoznámým evolučním biologem Richardem Dawkinsem a fyzikem Lawrenceem M. Kraussem, který zásadně přispěl k výzkumu temné hmoty, a svým zájmem o vědu nadchli nejen je, ale celý sál.

Neuron Future je pravidelný pořad rádia Zet, který vzniká ve spolupráci s Nadačním fondem Neuron na podporu vědy. Neuron každoročně finančně přispívá na vědecký výzkum, oceňuje špičkové vědce a popularizuje vědu.

Zdroj: Zet

Sedmnáctiletý vědec letí reprezentovat Česko na soutěž pro nejtalentovanější středoškoláky Foto: J. Blaha a D. Dvorský, první vědci-junioři, kterým se splnil jejich vědecký sen; Foto: E. Hobzová

reklama

Další články