reklama

„Silniční cyklistika je nyní nový golf pro manažery, kteří si chtějí vyčistit hlavu,“ říká P. Benčík

Cyklistika doprovází trojnásobného mistra republiky v silniční cyklistice Petra Benčíka i po ukončení jeho sportovní kariéry. Kromě komentování televizních přenosů Tour de France nebo Giro d'Italia se skrze tento sport dostal i do byznysu. V České republice reprezentuje italského výrobce jízdních kol Colnago. Silniční cyklistika mu totiž stále dělá radost a těší ho, že se těší vzrůstající oblibě i mezi ostatními Čechy. 

Další díly pořadu

Petr Benčík hovořil o cyklistice, o svém byznyse, ale i o tom, jak si správně vybrat kolo se členem představenstva Českého fondu půdy a bývalým ředitelem Investiční společnosti České spořitelny Martinem Burdou.

Pamatujete si ještě okamžik, kdy jste se poprvé posadil na silniční kolo?

Mlhavě, ale trochu ano. Já jsem chytal ryby a tehdy mi řekli: ,Ryby můžeš chytat až budeš důchodce, teď budeš jezdit na kole!ʼ Mě to ze vteřiny na vteřinu začalo bavit. Pamatuji si, že někdy kolem deseti let jsem poprvé usedl na to kolo. A pak to bylo hrozně rychlý.

Kolik jste od té doby v sedle kola najel?

Snažil jsem se to zpětně počítat a bude to za ten život lehce přes 700 tisíc kilometrů.

Které vzpomínky byly ve vaší cyklistické kariéře nejhezčí?

Dnes zpětně rád vzpomínám na to cestování, které jsem paradoxně vůbec neměl rád při tom výkonu, protože vám to ubírá síly. Místo toho, aby člověk trénoval, tak musí na letiště, zpátky na hotel... Sportovci to obecně nemají rádi. Cestování mám ale zpětně spojené s krásnými zážitky na Japonsko, Čínu a další exotické země, kam se člověk jen tak nedostane. Takže teď na to vzpomínám docela rád.

Vy už jste dnes v cyklistickém důchodu. Vrcholově už nejezdíte, ale  u cyklistiky jste zůstal. Pokud vím, komentujete Tour de France nebo Giro d'Italia, je to tak?

Ano, je to tak. Chodím komentovat hlavně Tour de France do České televize, občas do Eurosportu. I k ostatním závodům mám co říci, protože to sleduji a mám to hrozně rád. Je to takové zpestření mojí práce.

Kromě komentování závodů v televizi se věnujete silničním kolům i v byznyse. Zastupujete na českém trhu italskou značku Colnago. Jak Češi přistupují k silniční cyklistice? Na silnicích vidím cyklistů více a více.

Já z toho mám hroznou radost. Hodně lidí, speciálně chlapů, kteří něco dokázali, se vracejí k silniční cyklistice. Říká se, že silniční cyklistika je nový golf pro manažery, kteří si chtějí odpočinout a vyčistit si hlavu z každodenního stresu, který všichni zažíváme. Mám z toho radost. Lidé to sice objevují zpětně, což pro mě je hrozně pozdě, ale vracejí se na to silniční kolo. Zjistili, že dojedou dál, nemusejí se tolik dřít. Myslím, že silniční cyklistika je na velkém vzestupu. Lidé si rádi koupí pěkné kolo, svezou se a udělají si radost.

Pokud si chci koupit silniční kolo a mám něco už najeto na horáku, jak k tomu mám přistoupit? Na co si dát pozor? Podle čeho mám vybírat?

Nechte, ať se o vás někdo postará. Vyberte si někoho, kdo vám nechce prodat skladové kolo, ale kdo vám chce zprostředkovat zážitek a kdo se o vás chce postarat. Pak by mělo být vše v pořádku.

Záznam celého rozhovoru s Petrem Benčíkem, který připravil a moderoval člen představenstva Českého fondu půdy a bývalý ředitel Investiční společnosti České spořitelny Martin Burda, si můžete poslechnout v playeru výše.

Starší díly pořadu Zet Light si můžete přehrát ZDE.

Zdroj: Zet

„Silniční cyklistika je nyní nový golf pro manažery, kteří si chtějí vyčistit hlavu,“ říká P. Benčík Foto: Profimedia.cz

reklama

Další články