Jasno Praha · 4°
13. 12. · Lucie Změnit

reklama

„Sport mi zachránil život,“ říká Petr Koukal

Několikanásobný olympionik v badmintonu a zakladatel nadačního fondu s projektem STK pro chlapy Petr Koukal v pořadu Myšlení první ligy říká, že mu sport zachránil život. Uvádí to v souvislosti s rakovinou varlat, které se musel postavit. V rozhovoru s koučem, mentorem a bývalým šéfem Microsoftu pro Evropu Janem Mühlfeitem říká, že mu v tom pomohla především mentalita, jež si vybudoval právě díky sportu. 

Další díly pořadu

Řeknete nám něco o vámi založeném nadačním fondu?

Je to nadační fond, který nese mé jméno, ale projekt, který se snažíme komunikovat a který jde dopředu, se jmenuje STK pro chlapy. Jmenuje se to tak trochu, protože jsme to téma chtěli trochu odlehčit. Když jsem byl nemocný, tak jsem viděl, jak o tom tématu je vůbec složité se bavit, nebo si o tom číst. Takže jsme to pojmenovali tak trochu do vtipu. Jasně dáváme najevo, že chceme po chlapech, aby se o své zdraví a o své tělo starali alespoň tak, jak o svá auta a šli alespoň po dvou letech na prohlídku. Navíc v České republice to systém umožňuje, máme ji zdarma a máme ji v rámci našeho pojištění. Takže oproti tomu autu nás to tolik nestojí, ale dejme si ruku na srdce, kdo z nás se stará o své tělo tak, jako o své auto.

Kdo u vás objevil talent ve sportu?

Táta s mámou byli velcí sportovci. Já si vybavuji, že dětství bylo jedno velké sportovní soustředění. Trávil jsem ho různými výlety, sporty a aktivitami a jsem jim za to vděčný.

V životě jste prožil mnoho těžkých chvil. Abyste na tom pomyslném hřišti jménem život mohl zůstat, tak jste musel hodně tvrdě bojovat. Co jste si z toho boje odnesl?

No bojovat. Zrovna u toho slova to začíná, jestli ten boj není ten špatný přístup. Snažím se to vždy uvést na pravou míru. Když člověk leží ve špitálu a řeknou mu, že má rakovinu a ještě dnes musí jít na operaci, tak jde samozřejmě o velmi silnou zkušenost a těžko se to přenáší. Snažím se ale věci pojmenovat tak, že jsem neměl pocit, jestli jsem měl na výběr bojovat o život, nebo jestli to nějak dopadne. Mně v tu chvíli přišlo naprosto přirozené bojovat. Je to to samé, jako když vás někdo drží pod vodou a potřebujete se nadechnout. I pro lidi, kteří se nadechnout nechtějí, je impuls života a každé buňky v celém těle nakonec silnější a člověk tak vyvine nadlidskou sílu, aby se nadechl. Takto já vzpomínám na špitál. Trochu s nadsázkou na těch konferencích říkám, že sport mi zachránil život.

Rozhovor si můžete poslechnout v playeru výše.

Pravidelné rozhovory s hosty rozvojového kouče, mentora a také bývalého prezidenta společnosti Microsoft pro Evropu Jana Mühlfeita na téma osobního rozvoje uvádíme v pořadu Myšlení první ligy na rádiu ZET každé pondělí po 10:45.

Zdroj: ZET

„Sport mi zachránil život,“ říká Petr Koukal Foto: Zet: Jan Mühlfeit a Petr Koukal

reklama

Další články

1. Černý pátek v USA trhal rekordy v prodeji zbraní

Byznys ·

Na takzvaný černý pátek přišlo americkému Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI) přes 203 tisíc žádostí o kontrolu trestního rejstříku zájemců o koupi střelných zbran…

2. Kdy se bitcoinu podaří překonat 10.000 dolarů?

Byznys ·

Digitální měna bitcoin v letošním roce prudce roste a zatím se neobjevují známky toho, že by se tento vývoj měl prudce změnit. Necelý týden poté, co bitcoin překonal h…

3. Papež František v jámě lvové. Uspěje?

Společnost ·

František dnes zahajuje historicky první papežskou cestu po Barmě a Bangladéši.  Cesta je významná z toho důvodu, že v obou zemích žije jen velmi malá katolická menšin…

4. Přední vývozci plynu kritizují sankce USA

Byznys ·

Představitelé zemí produkujících zemní plyn nesouhlasí se zavedením jednostranných sankcí vůči jakémukoli ze členů Fóra zemí vyvážejících plyn (GECF). Ve zjevné narážc…

5. Jihomoravská ČSSD vyzvala Sobotku, aby rezignoval

Společnost ·

Krajská konference jihomoravské ČSSD vyzvala v sobotu v Břeclavi dosluhujícího premiéra Bohuslava Sobotku, aby rezignoval na svůj poslanecký mandát kvůli špatnému výsl…