reklama

„Svět postrádá morálně uvažujícího politika,“ říká Michael Žantovský

Evropa vstoupila do nelehké doby. Na světové scéně chybí politik formátu Helmuta Kohla, Margaret Thatcherové nebo Václava Havla. Chybí osobnost, jednající na základě morálních zásad, bez potřebné touhy ukrojit si kousek moci. V pořadu Pressklub to řekl bývalý velvyslanec České republiky v USA a současný ředitel Knihovny Václava Havla Michael Žantovský. Václav Havel je přitom podle Žantovského právě jedním z mála politiků, kterého svět uznává za jeho morální principy a zásady.

Mohlo by vás zajímat

Co zajímavého se nyní děje ve vaší knihovně?

Ono se toho u nás v knihovně děje tolik, že vtěsnat to do několika minut je téměř nemožné. My jsme nejenom knihovna jako archiv, kde shromažďujeme přes padesát tisíc dokumentů a zpřístupňujeme je badatelům, studentům a tak dále. Jsme ale také vydavatelství, které vydává zhruba dvacet knih ročně. Většinou jde samozřejmě o knihy od Václava Havla nebo o Václavu Havlovi. Jsou ale také o souvislostech, současnících a tak dále. K samotnému 80. výročí narození Václava Havla pořádáme celou kulturní sezónu pod logem Havel@80. Všechny akce mají stejné logo a probíhají nejenom u nás, ale po celém světě. Jako takový zvláštní dárek jemu k narozeninám chystáme knihu Hele Havel. Kniha bude zachycovat fotografie, které zaznamenali náhodní amatérští fotografové. Jde o snímky, které ukazují to, jak Havel procházel životem, nebo jel na lyžích dolů z kopce a někdo jej vyfotografoval. K tomu pořádáme crowdfundingovou akci na portálu HitHit.cz, kde každý může přispět výměnou za velmi atraktivní dárky na tuto knihu.

Do jaké míry je v této fázi zájem o Václava Havla ve světě? U nás se připomíná jeho jméno každou chvíli. Do jaké míry svět v této chvíli postrádá Václava Havla?

Já si myslím, že do značné a někdy možná i o něco víc, než je alespoň, soudě podle některých výroků, Václav Havel postrádán u nás doma. Ono to souvisí i možná trochu s dobou. Zejména v Evropě prožíváme nelehké chvíle týkající se vyprázdněnosti politiky na evropské scéně. Dnes není politik formátu Helmuta Kohla, Margaret Thatcherové nebo Václava Havla. Lidé často říkají, že chybí nějaký morálně uvažující politik, který nejde do politiky kvůli podílu na moci, ale kvůli tomu, aby reflektoval a prosazoval nějaké principy a nějaké zásady. V Evropě i ve Spojených státech a i jiných zemích, abych nebyl nespravedlivý, je Václav Havel považován za jednoho z mála takových politiků konce 20. století, který tuto roli mohl zastávat. Když se mluví o těchto lidech, tak se krom Václava Havla zmíní někdy Nelson Mandela. V poslední době se hovoří i o Aun Schan Su Ťij. Politiků tohoto druhu byste spočítal na prstech jedné ruky.

Přemýšlíte jak dopadnou volby ve Spojených státech?

Samozřejmě přemýšlím, ale už jsem je přestal předvídat. Já jsem poměrně spolehlivě předvídal vítěze amerických prezidentských voleb až do roku 2008, kdy jsem nejdříve předvídal, že v primárních volbách v demokratické straně Hillary Clintonová porazí Baracka Obamu. Když Obama poté v těch primárních volbách zvítězil, tak jsem předvídal, že jej v samotných prezidentských volbách porazí John McCain. Dvakrát jsem se tedy zmýlil. Z toho důvodu jsem se zařekl, že výsledky už předpovídat nebudu.

Teď jak sledujete cvrkot kolem amerických voleb, přijde vám vítězství Teda Cruze jako překvapivé?

Ty volby v Iowě jsou ve směs takovou střelkou kompasu, která ukazuje na to, jak se ty poměry sil uvnitř obou hlavních politických stran vykrystalizují. To, co do té doby existuje, jsou vlastně jen mediální odhady a případně nějaké průzkumy veřejného mínění. Toto je skutečně první voličský průzkum a ten ukazuje na to, co mnozí tušili. Jde o to, že vývoj té kampaně nebude zdaleka tak jednoznačný, jak se přepokládalo. To znamená předpokládané vítězství Hillary Clintonové na demokratické straně a Donalda Trumpa na straně republikánské. Do jisté míry jde tedy o překvapení, ale analytici zejména u Donalda Trumpa už dlouho tušili, že do značné míry je to mediální a PR výtvor, a že nemůže úplně spolehlivě odrážet voličské nálady.

Článek obsahuje pouze úryvky z rozhovoru s ředitelem Knihovny Václava Havla, který byl hostem pravidelného pořadu Pressklub, jež moderuje Luboš Xaver Veselý. Celý rozhovor si můžete přehrát v playeru výše.

Zdroj: Zet

reklama

„Svět postrádá morálně uvažujícího politika,“ říká Michael Žantovský Foto: ČTK/Kamaryt Michal: Michael Žantovský

reklama

Další články