Částečně oblačno Praha · 0°
21. 01. · Běla Změnit

reklama

Vláda schválila milionové garance na továrnu Nexenu na Žatecku

Vláda ve středu schválila garance stovek milionů korun na pozemky pro továrnu na pneumatiky korejské firmy Nexen Tire na Žatecku. Kabinet slíbil Ústeckému kraji kompenzace za slevu na pozemky, bez garancí nechtělo hejtmanství předložit zastupitelstvu kupní smlouvu. Obdobnou garanci včera od vlády dostala také ostravská průmyslová zóna Mošnov, kam vláda pošle maximálně 79 milionů korun.

Mohlo by vás zajímat

„Investice Nexen je důležitá. Aktualizovali jsme proto usnesení vlády tak, aby nic nebránilo výstavbě nového podniku,“ uvedl na twitteru premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).

Investice Nexenu přes 22 miliard korun je jednou z největších v historii Česka. Korejský výrobce pneumatik postaví továrnu v průmyslové zóně Triangle. Na kupní smlouvu na pozemky ale strategický investor zatím čeká. Vláda při uzavření smlouvy s Nexenem prohlásila, že poskytne kraji kompenzace ve výši 292 milionů korun.

Sobotka na tiskové konferenci po jednání vlády uvedl, že vláda zřejmě pošle už letos Ústeckému kraji 113 milionů z celkových 292 milionů Kč.

„Jsme rádi, že se vláda tímto bodem zabývala. Až budeme znát oficiální a přesné znění usnesení, můžeme učinit další kroky v přípravě převodu pozemků,“ řekl hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček (KSČM). Peníze nedostane podle něj kraj přímo, ale na realizaci projektů v průmyslové zóně. „Při soutěžích na různé práce může být částka nakonec ještě nižší,“ uvedl už dříve Bubeníček. Korejská firma má zatím pouze smlouvu o smlouvě budoucí. Symbolicky zahájil Nexen stavbu továrny už loni v říjnu, skutečně stavět by mohl začít letos v létě.

Vláda včera aktualizovala své původní rozhodnutí o podpoře stavby továrny, což by mělo podle kabinetu poskytnout kraji garance k prodeji pozemků a otevřít cestu k uskutečnění plánu korejské firmy.

Dokončení stavby firma Nexen Tire plánuje na přelom let 2017 a 2018 a zahájení výroby v únoru 2018. V době spuštění výroby bude v závodu pracovat přibližně 200 až 300 lidí. V roce 2020 počítá firma s tisícovkou zaměstnanců a během šesti let od zahájení výroby má zaměstnávat až 1500 lidí.

 

 

Zdroj: ČTK

Vláda schválila milionové garance na továrnu Nexenu na Žatecku Foto: ČTK/Zavoral Libor

reklama

Další články