Možnost deště Praha · 5°
23. 01. · Zdeněk Změnit

reklama

Bilance Bělobrádka: Výdaje na vědu a výzkum vzrostly od roku 2014 o více než 33 %

S pozvolným koncem minulé vlády se nabízí prostor pro její bilancování. Jak to bylo s ohledem na zvyšování veřejných výdajů do vědní oblasti? Pod místopředsedou vlády pro vědu, výzkum a inovace Pavlem Bělobrádkem se podařilo díky lepšímu zacílení finančních prostředků výdaje navýšit od roku 2014 o více než 33 procent. Aleš Vlk z portálu Vědavýzkum.cz říká, že je to v nominálním vyjádření nárůst o 9 miliard korun. Konkrétní informace zveřejnil Český statistických úřad (ČSÚ). 

Mohlo by vás zajímat

V oblasti výzkumu a vývoje bylo v roce 2016 po přepočtení na celé pracovní úvazky zaměstnáno celkem 65 783 osob. V podnikatelském sektoru pak konkrétně figurovalo 57 procent zaměstnanců, 23 % pracovníků ve vysokoškolském sektoru a 20 % ve vládním (Akademie věd a rezortní výzkumná pracoviště).

Platy mírně vzrostly v roce 2016 učitelům na veřejných vysokých školách a akademickým pracovníkům. Jejich průměrný plat činil 45 482 korun.
Jak se místopředsedovi vlády pro vědu, výzkum a inovace Pavlu Bělobrádkovi dařilo v konečném soudku? „Především díky lepšímu zacílení finančních prostředků výdaje na výzkum a vědu vzrostly od roku 2014 o více než 33 %, což je v nominálním vyjádření nárůst o 9 miliard korun,“ Řekl Vlk na rádiu Zet.

Podle jeho slov se podařilo rovněž prosadit zásadní strategické materiály. Konkrétně pak jde o Národní politiku výzkumu, vývoje a inovací ČR na roky 2016 – 2020 nebo Národní strategii pro inteligentní specializaci ČR – takzvanou strategii RIS3.

Další důležitý krok představuje budování sítě vědecké diplomacie – v současné době máme 2 vědecké atašé – jednoho v Izraeli a druhého ve Spojených státech amerických.

Někteří kritici poukazují na to, že se několik věcí nepodařilo – zaznamenali jsme problémy s informačním systémem IS VaVaI, dále s hodnocením výzkumných organizací a také se ve staré sněmovně nepodařilo projednat nový zákon o podpoře výzkumu, vývoje a inovací, na kterém se poměrně dost intenzivně pracovalo.

 

 

 

Článek obsahuje pouze úryvky z rozhovoru s Alešem Vlkem z portálu Vědavýzkum.cz. Mnohé další zajímavé informace se dozvíte v nahraném rozhovoru v playeru výše. 

 

Zdroj: Zet 

 

Bilance Bělobrádka: Výdaje na vědu a výzkum vzrostly od roku 2014 o více než 33 % Foto: Wikimedia Commons: Pavel Bělobrádek

reklama

Další články

  1. Posledním místopředsedou Sněmovny se stal Fiala

    Společnost ·

    Poslanci v úterý zvolili předsedu ODS Petra Fialu zbývajícím místopředsedou Sněmovny. Obdržel 116 hlasů ze 183. Výsledky volby oznámil na plénu předseda sněmovní voleb…