Možnost sněžení Praha · 2°
17. 01. · Drahoslav Změnit

reklama

České subjekty získaly loni na licenčních poplatcích za patenty 3,3 mld. Kč, většina přišla do ÚOCHB

České subjekty loni obdržely za licenční poplatky na patenty 3,3 miliardy korun. Informoval o tom Český statistický úřad (ČSÚ). Aleš Vlk z portálu Vědavýzkum.cz říká, že 3,2 miliardy korun proudilo pouze z jedné veřejné instituce v Praze. Konkrétně šlo o patenty profesora Holého a jeho pracovního kolektivu z Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd ČR. 

Mohlo by vás zajímat

Ve spojitosti s patenty je uzavřeno 307 licenčních smluv. Celkové příjmy v roce 2016 dosahovaly na 3,3 miliardy korun. Průmyslové vzory pak konkrétně dosahovaly na 1,8 mld. korun a za know-how 1,9 mld. korun

„Zde můžu pouze připomenout, že se u Ústavu organické chemie a biochemie, který spadá pod Akademii věd České republiky, jedná především o realizaci základního výzkumu. Je to příklad toho, kdy investice do základního výzkumu přinesou příjmy, komercializaci a užitečné věci,“ řekl Vlk na rádiu Zet.

Pokud se zaměříme na rozdělení licencí podle regionů, tak 153 poskytovatelů je z Prahy, pětatřicet z Jihomoravského kraje a 30 z Moravskoslezského. Jestliže do tohoto seznamu nezapočítáme Ústav organické chemie a biochemie, tak Praha získala příjem dosahující na pouhých 21,5 milionů korun.

Hlavní město tak předběhl například Královehradecký kraj s příjmy za licenční poplatky 48,1 milionů nebo i Plzeňský kraj s příjmy 39,3 milionů korun.

„V tomto případě asi nemůžeme říct, že by Praha vévodila například v transferu nebo komercializaci výstupu z výzkumu a vývoje,“ sdělil Vlk. 

 

Článek obsahuje pouze úryvky z rozhovoru s Alešem Vlkem z portálu Vědavýzkum.cz. Mnohé další zajímavé informace se dozvíte v nahraném rozhovoru v playeru výše. 

 

Zdroj: Zet 

 

 

České subjekty získaly loni na licenčních poplatcích za patenty 3,3 mld. Kč, většina přišla do ÚOCHB Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Avast se chystá ke vstupu na londýnskou burzu

    Byznys ·

    Antivirová firma Avast Software, jež sídlí v Praze, plánuje vstoupit na londýnskou burzu. Ta by mohla český podnik ohodnotit až na čtyři miliardy dolarů (88,5 miliardy…