Možnost deště Praha · 5°
23. 01. · Zdeněk Změnit

reklama

Euro po volbách v Německu oslabilo

Evropská měna zahájila nový týden poklesem. Mohou za to nejasné výsledky voleb v Německu. Americké měně k růstu pomohly také volby na Novém Zélandu.

Mohlo by vás zajímat

Kolem 17:25 euro vůči dolaru oslabilo o 0,8 procenta na 1,1856 dolarů a k jenu o jedno procento na 132,48 JPY. Dolar vůči jenu klesl o 0,2 procenta na 111,72 JPY. Dolarový index, který měří výkon dolaru ke koši šesti předních světových měn, se zvýšil o 0,5 procenta na 92,59 bodu.

Nedělní parlamentní volby v Německu vyhrála konzervativní unie CDU/CSU kancléřky Angely Merkelové, výrazně však ztratila a získala nejméně hlasů od roku 1949. Bývalý koaliční partner, sociální demokraté, pak oznámil, že chce odejít do opozice. Výrazně také vzrostla podpora protiimigrační a protiislámské straně Alternativa pro Německo (AfD).

„Trhy nemají rády nejistotu a výsledky voleb v Německu jí přinesly slušnou dávku,“ komentoval vývoj na trhu stratég SEB Richard Falkenhall. Výsledky voleb podle dalších analytiků naznačují, že vytvoření koalice v největší ekonomice eurozóny může trvat měsíce.

Euro letos patří mezi měny s nejvyšším růstem vůči americkému dolaru. Od počátku roku již posílilo o více než 13 procent.

Dolaru pomohly také volby na Novém Zélandu. Vládnoucí národní strana nezískala dostatek hlasů, aby mohla nadále vládnout bez koaličního partnera, napsala agentura Reuters.

 

Zdroj: ČTK

Euro po volbách v Německu oslabilo Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

 1. Trump omezuje vstup do USA dalším zemím

  Společnost ·

  Americký prezident Donald Trump přijímá nová protiimigrační opatření, zahrnující nově tři další státy. Zákaz cestovat do Spojených států se tak podle tiskových agentur…

 2. Vláda ČR se dnes pochválí

  Společnost ·

  Zrušení druhého pilíře důchodového systému, poplatků za recept na léky a u lékaře, přijetí zákona o státní službě nebo zvyšování platů a minimální mzdy zařadí vláda pr…

 3. Trump se hádá se sportovci, hvězdy ho bojkotují

  Společnost ·

  Americký prezident Donald Trump se v posledních dnech stal terčem kritiky slavných sportovců, které se vulgárním způsobem snažil přimět, aby stáli při hymně USA. Proti…