Částečně oblačno Praha · 9°
24. 01. · Milena Změnit

reklama

Investice Zet: V USA není další prostor pro růst ekonomiky, Trumpova opatření nepomohou

Spojené státy americké rostou sedm let v řadě. Míra nezaměstnanosti se nachází na úrovních z roku 2008. Ekonom společnosti Akcenta Miroslav Novák v pořadu Investice Zet v souvislosti s tím říká, že Donald Trump přebírá USA v daleko lepší kondici, než jeho předchůdce Barack Obama. Růstový potenciál tak není oproti předchozím letům tak velký. Fiskální expanze se pak může promítnout v růstu cen a nikoli v navýšení hrubého domácího produktu (HDP). 

Další díly pořadu

Donald Trump po svém nástupu do Bílého domu chce dokázat, že svá předvolební slova myslel vážně. Názorným příkladem může být oznámení o tom, že Spojené státy americké odstoupí od dohody týkající se Transpacifického partnerství (TPP). „TPP lze zároveň částečně i brát tak, že tomu čemu se svět vyhl po roce 2008, to znamená protekcionismu a protekcionistickým tendencím, tak v současnosti v roce 2017 zavádí Donald Trump. Otázka je, zdali je to dobře nebo není. Já bych odpověděl, že spíše ne.“ řekl Novák na rádiu Zet.

Podle Nováka jde o typicky republikánský krok, jenž zapadá do koncepce méně států, více byznysu, nižších daní a výsledně i nižších výdajů na administrativu.

Trump rovněž vydal pokyn k odblokování dvou kontroverzních ropovodů. „Co se týče ropovodů, tak tam je to boj na jedné straně mezi byznysem a na druhé straně mezi etickými hodnotami. Pro USA to znamená posílení pozic na úkor OPECu nebo na úkor Ruska. Jde ale spíše o nějaký dlouhodobý výhled,“ uvedl Novák.

Novák říká, že ale na základě Trumpových kroků výrazné zrychlení americké ekonomiky neočekává. USA se totiž nacházejí ve fázi hospodářského cyklu, v němž není prostor pro další růst ekonomiky.

„Při tom inauguračním projevu Donalda Trump by si nějaký nezasvěcený posluchač mohl občas pomocí trochu fantazie představit spálenou zemi plnou nezaměstnaných, plnou kriminality a beznaděje. Tak to samozřejmě není. Trump přebírá Ameriku v daleko lepší kondici, než Barack Obama. Tím pádem i potenciál toho růstu v nadcházejících letech i v tom roce letošním,“ informoval Trump. 

 

 

Článek obsahuje pouze úryvky z rozhovoru s ekonomem společnosti Akcenta Miroslavem Novákem. Celý rozhovor si můžete přehrát v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

Investice Zet: V USA není další prostor pro růst ekonomiky, Trumpova opatření nepomohou Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Palata: Výběr zemí Trumpova zákazu je nelogický

    Společnost ·

    Americký prezident Donald Trump o víkendu vydal dekret, ve kterém zakázal lidem ze sedmi blízkovýchodních zemí vstup do Spojených států. Nový šéf Bílého domu zdůvodnil…