Možnost sněžení Praha · 2°
17. 01. · Drahoslav Změnit

reklama

Juncker upozornil, že v první fázi jednání o brexitu zbývá práce

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker doufá, že britští a evropští vyjednavači budou schopni najít shodu v první části rozhovorů o brexitu ještě před summitem Evropské unie v polovině prosince. Při příchodu na páteční sociální summit unie ve švédském Göteborgu ale Juncker zároveň upozornil, že v tomto ohledu ještě zbývá mnoho práce.

Mohlo by vás zajímat

Na okraj pátečních diskusí se britská premiérka Theresa Mayová plánuje kvůli jednáním o britském odchodu z EU sejít s předsedou unijních summitů Donaldem Tuskem a některými předsedy vlád. Při příchodu na jednání v Göteborgu Mayová s novináři nepromluvila.

Například irský premiér Leo Varadkar ovšem při příchodu upozornil, že Dublin požaduje záruky ohledně toho, že na hranici mezi Irskem a Severním Irskem nevznikne v důsledku brexitu nějaká nová infrastruktura a standardní hraniční kontroly.

„Nesmíme se vrátit k hranici, jak ji známe z minulosti. To chceme mít praktickým způsobem sepsané v závěrech z první fáze (brexitových rozhovorů),“ upozornil Varadkar. Je třeba podle něj také zajistit, že po brexitu nevzniknou mezery v regulačních pravidlech, která mohou být v budoucnosti odlišná v Británii a v zemích Evropské unie. Tyto dvě věci je podle Varadkara pro Irsko zásadní zařadit do dohody o první fázi jednání o britském odchodu z evropského bloku.

V říjnu došlo 27 hlav států a vlád zemí EU k závěru, že po pěti jednacích kolech zatím není ohledně tří základních témat první fáze jednání dostatečný pokrok. Ještě předtím, než s Londýnem začne hovořit o budoucí podobě vztahů, chce EU27 dosáhnout alespoň základních obrysů dohody o právech občanů EU v Británii po brexitu, o irských hranicích a o finančním vyrovnání. Právě tam je zřejmě zatím dohoda nejkomplikovanější.

Pokrok v rozhovorech by měl opět vyhodnotit unijní summit v prosinci, od října se ale zatím uskutečnilo jen jedno vyjednávací kolo. „Hodiny tikají,“ připomněl dnes Juncker.

 

 

Zdroj: ČTK

Juncker upozornil, že v první fázi jednání o brexitu zbývá práce Foto: Shutterstock.com: Jean-Claude Juncker

reklama

Další články

  1. Babiše čekali na Národní třídě protestující

    Společnost ·

    S hlasitým odporem několika protestujících se v pátek ráno setkal předseda hnutí ANO Andrej Babiš při vzpomínce na Národní třídě. Obvinili ho ze zneuctění pietního mís…