Možnost deště Praha · 5°
23. 01. · Zdeněk Změnit

reklama

Katalánští separatisté oslavují, vykřikují heslo „Puigdemont prezident“

V barcelonském přístavu na povolebním mítinku katalánských separatistů už oslavují pravděpodobné vítězství separatistických stran ve čtvrtečních volbách a volají „Puigdemont prezident!“. Zdraví tak do Bruselu lídra koalice Společně pro Katalánsko, která ve volbách skončila těsně druhá.

Mohlo by vás zajímat

„Požadujeme svobodný návrat členů vlády, která se nachází v exilu,“ prohlásil na mítinku lídr organizace Katalánské národní shromáždění (ANC) Agustí Alcoberro. Odkazoval tak na pětici členů Madridem sesazené katalánské vlády, kteří uprchli před trestním stíháním do Belgie.

Návrat „vlády z exilu“ a svobodu pro „politické vězně“ žádala ve čtvrtek i šéfka strany Republikánská levice Katalánska (ERC), která skončila třetí se 32 mandáty. „Ať žije republika, ať žije Oriol Junqueras,“ prohlásila Marta Roviraová s odkazem na lídra ERC Junquerase, který je od začátku listopadu ve vazbě kvůli snahám o nezávislost Katalánska.

„A teď už nám Rajoy udělá tu laskavost a sedne si k jednacímu stolu? Bude respektovat pravidla demokracie? Jako demokrat by je měl respektovat,“ řekla také Roviraová na adresu španělského premiéra Mariana Rajoye. Toho bývalé katalánské vedení, v čele s Puigdemontem obviňovala z toho, že nechce jednat o budoucnosti Katalánska. Rajoy vždy tvrdil, že nebude jednat o ničem, co odporuje ústavě.

„Rádi bychom upozornili, že lidovci, kteří aplikovali v Katalánsku ústavní článek 155, se stali v parlamentu marginální skupinou,“ uvedl také Alcoberro s odkazem na výsledky voleb. Lidovci v nich získali podle posledních výsledků jen tři křesla v regionálním parlamentu. Na základě článku 155 převzala španělská lidovecká vláda koncem října přímou správu nad Katalánskem.

Oslavy panují i ve volebním štábu strany Ciudadanos, která volby v Katalánsku vyhrála se 37 mandáty. Na sociálních sítích se objevila fotografie s radostným objetím šéfa strany Ciudadanos Alberta Rivery a předsedkyně katalánské odbočky této strany (Ciutadans) Inés Arrimadasové.

Arrimadasové poblahopřál lídr katalánských lidovců Xavier García Albiol. „Cítím se pyšný na tuto stranu,“ řekl Albiol. K absolutní většině separatistů nicméně dodal, že má obavy o sociální a ekonomickou budoucnost Katalánska.

Po sečtení 99 procent hlasů mají separatistické strany dohromady 70 křesel ve 135členném parlamentu.

 

 

 

Zdroj: ČTK

Katalánští separatisté oslavují, vykřikují heslo „Puigdemont prezident“ Foto: Riderfoot / Shutterstock.com

reklama

Další články

 1. ČNB ponechala úrokové sazby beze změny

  Byznys ·

  Bankovní rada České národní banky ve čtvrtek ponechala úrokové sazby beze změny. Základní úroková sazba, od které se odvíjí úročení komerčních úvěrů, tak zůstala na 0,…

 2. 10 nejlépe placených sportovců všech dob

  Byznys ·

  Pro většinu smrtelníků představuje sport převážně činnost pro regeneraci a určité odpočinutí od běžné práce. Mezi lidmi jsou ale i jedinci, kteří vydělali díky svému s…

 3. Kongres schválil rozsáhlou Trumpovu reformu

  Byznys ·

  Kongres Spojených států ve středu schválil rozsáhlou daňovou reformu prezidenta Donalda Trumpa. Návrh již v úterý přijala Sněmovna reprezentantů, Senát ale kvůli proce…

 4. Duda i přes odpor EK podepsal zákony o justici

  Společnost ·

  Polský prezident Andrzej Duda ve středu oznámil rozhodnutí podepsat dvojici zákonů reformujících soudní systém, které kritizuje Evropská unie. Zákony o nejvyšším soudu…