Možnost sněžení Praha · 3°
19. 01. · Doubravka Změnit

reklama

„Mnohem těžší je firmu předat, než ji vybudovat,“ říká majitel Koh-i-nooru Vlastislav Bříza

Na post generálního ředitele firmy na výrobu psacích a výtvarných potřeb Koh-i-noor vstupoval její nynější majitel Vlastislav Bříza v nelehkých časech. V roce 1994 byl podnik ve ztrátě 30 milionů korun. Přesto se Bříza rozhodl o šest let později ztrátovou společnost koupit a vrátit lesk tradiční tuzemské značce, která dnes provozuje na 80 prodejen. Bříza je nyní už připraven předat firmu svým synům. Podle něj je ale tento krok mnohem těžší, než postavit podnik na nohy.

Další díly pořadu

Jak se z generálního ředitele stal majitel? Při koupi firmy Koh-i-noor jste jistě nesl nemalé riziko...

Nechtěl bych to už opakovat, protože ta částka byla nemalá. Obcházet banky tenkrát nebylo nic příjemného. Nakonec se tu sumu, která byla značná, podařilo půjčit. Manželka, před kterou se musím sklonit, vlastně podepsala směnku. My ručili celým svým majetkem, takže by nám tenkrát zbylo tisíc korun na snubní prstýnek, kdyby se to nepovedlo.

Z dnešního pohledu se to riziko vyplatilo. Pod skupinou Koh-i-noor je v současnosti řada značek. Řekněte nám něco o růstu firmy.

Prvních sedm let bylo krutých, protože člověk musel splácet. Od té doby jsme ale nikdy, my jako rodina, nerozdělili dividendu. Peníze, které vyděláváme, reinvestujeme. A to je výsledek reinvestování.

Co Vám dělá největší radost?

Dnes mi radost dělá rozvoj firmy a úspěchy mých synů, kteří pomalu firmu přebírají. Jsou na to připraveni po stránce teoretické a myslím, že i praktické. A to když vidíte na svých dětech, tak to radost je. Já nesmím zapomenout k tomu připojit svého synovce, který pečuje o strojírenskou divizi a je nesmírně erudovaný v technické oblasti a jsem tomu rád.

Jak probíhá předání firmy Vašim synům?

Já to dělám per partes. Zcela určitě ho předávám a myslím si, že dnes už 80 procent firmy předáno je. Kdybyste se mě zeptal, co je těžší, jestli vybudovat firmu, nebo předat firmu, tak vám určitě řeknu, že předat firmu. Synové jsou svým způsobem osobnosti. Každý má jiné vzdělání a museli se smířit s tím a připravit se na to, že firmu jednou převezmou... Představovat si, že neovlivním průběh života dítěte tak, že ho nevezmu do továrny, aby neviděl, co je výroba a potom si myslet, že v pětadvaceti, kdy udělá nějakou vysokou školu, že převezme firmu, je naprostý nesmysl.

Článek obsahuje pouze vybrané pasáže rozhovoru z aktuálního dílu pořadu Zet Light. Záznam celého rozhovoru s majitelem výrobce uměleckých a kancelářských potřeb Koh-i-noor Vlastislavem Břízou, který připravil a moderoval člen představenstva Českého fondu půdy a bývalý ředitel Investiční společnosti České spořitelny Martin Burda, si můžete poslechnout v playeru výše.

Starší díly pořadu Zet Light najdete ZDE.

Zdroj: Zet

„Mnohem těžší je firmu předat, než ji vybudovat,“ říká majitel Koh-i-nooru Vlastislav Bříza Foto: Vlastislav BŘÍZA; Zdroj: ČTK/Pancer Václav

reklama

Další články

1. Praha chce pokrýt tunel Blanka mobilním signálem

Byznys ·

Tunel Blanka bude kompletně pokryt mobilním signálem. Praha pronajme v tunelu mobilním operátorům prostory, kam nainstalují svá zařízení nutná k provozu sítí. Každý op…

2. Rusko zintenzivní vojenské útoky v Sýrii

Společnost ·

Rusko od středy podniklo desítky náletů na cíle v Sýrii a plánuje tuto ofenzivu ještě zesílit. Západní politici Rusko obviňují, že jeho letecké útoky nemíří jen proti …