Možnost deště Praha · 8°
21. 11. · Albert Změnit

reklama

Nejnákladnější přírodní katastrofy americké historie

Hurikán Irma se pravděpodobně vyšplhá do čela vůbec nejnákladnějších přírodních katastrof v americké historii. Skupina pro analýzu přírodních katastrof Enki Research odhaduje, že se škody vyšplhají na 172 miliard dolarů (3,9 bilionu korun). Škody by tak předčily běsnění ničivého hurikánu Katrina z roku 2005. Zpravodajský portál CNN nyní přináší žebříček nejnákladnějších přírodních katastrof v americké historii. 

Mohlo by vás zajímat

Národní úřad pro oceán a atmosféru (NOAA) sčítá škody způsobené meteorologickými událostmi od roku 1980. NOAA předpovídá náklady způsobené přírodními katastrofami s ohledem na inflaci výpočtem pojistných a nezajištěných ztrát. Odhady počítají i se škodami domácností, společností, zatopených a zničených vozidel atak dále.

 

Související články:

Devět nejničivějších hurikánů americké historie

 

1. Hurikán Katrina, 2005

Zdroj: Wikimedia Commons

Katrina byla podle NOAA nejvíce ničivou přírodní katastrofou v americké historii. Způsobila škody, které se odhadují na 160 miliard dolarů (3,5 bilionu korun). Způsobila masivní záplavy v Lousianě, Mississippi a Alabamě. Pojistné plnění přesáhlo více než 40 miliard dolarů (880 miliard korun). Jde tak o největší ztrátovou pojistnou událost v historii USA. Katrina připravila o život 1833 lidí. V Lousianě přitom zemřelo 1577 lidí. Město New Orleans bylo z 80 procent pod vodou.

 Zdroj: YouTube: National Geographic

 

2. Hurikán Harvey, 2017

Zdroj: 24 SOW

Společnost NOAA dosud nezveřejnila odhad škody, který hurikán Harvey způsobil. Analytici ze společnosti Moody´s ztráty ovšem odhadují na 108 miliard dolarů (2,3 bilionu korun). Před dvěma týdny si vyžádalo běsnění přírody více než 70 lidských životů. Stalo se tak poté, co na území Texasu a Lousiany dopadlo více než 102 bilionů litrů vody.

 

Zdroj: YouTube / Fox News: Hurikán Harvey může způsobit řadu nemocí

3. Hurikán Sandy, 2012

Zdroj: Obama White House Archives

Sandy zasáhla severovýchodní pobřeží a podle NOAA způsobila ztrátu vyčíslenou na 70,2 miliard dolarů (1,5 bilionu korun). Hurikán udeřil v říjnu roku 2012 ve městech New York a New Jersey s větry dosahujícími na 112,654 kilometrů za hodinu. Osm milionů lidí bylo tehdy bez elektřiny a 147 lidí zemřelo. Důsledkem Sandy došlo k uzavření newyorské burzy.

 Zdroj: YouTube / Wall Street Journal

 

4. Hurikán Andrew, 1992

Zdroj: Wikipedia

Irma je ve velké míře srovnávána právě s Andrewem. Jde o jeden z vůbec nejsilnějších hurikánů, který vznikl v Atlantickém oceánu. Bouře způsobila škody dosahující na 47,8 miliardy dolarů (1,1 bilionu korun). Andrew zasáhl americkou pevninu ve chvíli, kdy dosahoval největší síly 5. stupně Saffirovy, Simpsonovy stupnice.

Zdroj: YouTube / Traveling Robert

 

5. Zemětřesení v Los Angeles, 1994

Zdroj: Wikimedia Commons

Zemětřesení uprostřed města Los Angeles způsobilo škodu na majetku dosahující na téměř 30 miliard dolarů (660 miliard korun). Moody´s Analytics podle CNN odhadly celkové náklady za škodu na 45,2 miliardy dolarů (994,4 miliard korun). Tato částka pasuje toto zemětřesení do čele nejdražších amerických zemětřesení vůbec. O život tehdy přišlo 57 lidí a okolo 9000 dalších lidí bylo zraněno. Přírodní katastrofa poškodila 120 tisíc budov.

 Zdroj: YouTube / danieljbmitchell

 

6. Sucho, 1988

Zdroj: Wikimedia Commons

Léto 1988 přineslo na území Spojených států vůbec nejhorší sucho od třicátých let 90. století. Sucho sužovalo středozápad země a způsobilo škody dosahující na 42,4 miliardy dolarů (932,8 miliard korun) . Vlny veder připravily o život okolo 5000 lidí. Velké ztráty utrpěl zemědělský průmysl. 

 

Zdroj: CNN, Zet

 

 

Nejnákladnější přírodní katastrofy americké historie Foto: Wikipedie: Hurikán Irma

reklama

Další články

 1. Británie schválila zákon o právní odluce od EU

  Byznys ·

  Britská Dolní sněmovna přijala v noci na úterý v rámci druhého čtení návrh zákona, jenž má představovat základ právní odluky Spojeného království od Evropské unie. Má …

 2. KLDR varuje USA před nově uvalenými sankcemi

  Společnost ·

  Severní Korea v pondělí pohrozila Spojeným státům, že zaplatí vysokou cenu. Stane se tak v případě, když Rada bezpečnosti OSN schválí americký návrh nové rezoluce zpří…

 3. Irma a Harvey budou USA stát kolem 290 miliard USD

  Byznys ·

  Řádění hurikánů Irma a Harvey bude stát Spojené státy kolem 290 miliard dolarů (6,3 bilionu Kč), což představuje zhruba 1,5 procenta hrubého domácího produktu (HDP). P…