skoro zataženo Praha · 15°
20. 09. · Oleg Změnit

reklama

„Pochopila jsem, že můžu cokoliv. Jen záleží, s jakou vervou,“ říká digitální nomádka

Dnešní digitální svět otevírá neomezené možnosti na pracovním trhu. K řadě zaměstnání dnes totiž potřebujete jen internet a dobrý notebook. Pracovat z pláže nebo kavárny kdekoliv na světě tak může i digitální nomádka Veronika Šubrtová. Ta se k tomuto způsobu podnikání rozhodla po své cestě do Berlína. Jaké klady a zápory takzvané digitální nomádství přináší pak prozradila v pořadu Podnikání od A do Zet.

Další díly pořadu

Veronika Šubrtová získala bakalářský titul na Vysoké škole ekonomické a původně si plánovala, že bude ve studiích pokračovat. Zjistila však, že jí to nenaplňuje tak, jak by si představovala a rozhodla se vycestovat do Německa. „Když jsem se jako mladý člověk začala zajímat o sociální sítě, tak jsem pochopila, že Berlín je Mekka lidí, kteří začínají start-upy a dělají to, co je baví. Tam jsem pochopila, že můžu cokoliv, že jen záleží, s jakou vervou se do toho pustím,“ uvedla na rádiu Zet. Rozhodla se tedy cestovat a zároveň u toho pracovat.

Než se stala pravým digitálním nomádem, čtyři měsíce zkoušela, zda jí tento styl obživy bude vyhovovat. „Měla jsem velkou oporu v partnerovi, se kterým jsem vycestovala. Díky tomu jsem si mohla dovolit v těch začátcích, po dobu 4 měsíců, tak nějak plácat,“ uvedla. Jak má ale v praxi digitální nomád oslovit své potenciální klienty, kteří mu zadají práci? Šubrtová začala se založením profilu na online tržišti poptávek a nabídek EasyTask.

Začátky ale byly těžké. „Úplně první zakázka, kterou jsem přes Easy Task měla bylo, že jsem uvěřila klientovi, který byl podvodník. A vlastně tu první fakturu, která by zpětně měla být nějaká vzpomínka na to, jak jste začínali, jsem nikdy v životě nedostala proplacenou. Nalítla jsem mu hodně...Udělala jsem pro něj hodně práce, za kterou jsem nedostala zaplaceno,“ vzpomínala Šubrtová. Ani prvotní špatná zkušenost ji neodradila pustila se do toho s vervou.

Jakou mám cenu?

Výhodou podnikání jako digitálního nomáda je, že nepotřebuje nijak velké vstupní náklady. Jak ale nastavit cenu své práce? Podle Šubrtové to může být často individuální a proto si některé své klienty „oťukala“, vyzkoušela si to naopak i z jejich strany, když sama někomu zadala práci a tím pochopila, co si může dovolit a od čeho se odrazit. „Především je to ale hodinová sazba,“ dodala.

Důležité je pak umět dobře odhadnout čas, který do zadaného projektu vložíte a svého klienta s tím seznámit. To chce podle Šubrtové praxi. „Vás to ani nenapadne, že se do toho budete muset obout i v tom obchodním směru, že budete muset obchodovat sám sebe...Přiznám se, že v tuto chvíli s tím nemám problém a mám docela ostré lokty. Alespoň máme rychle na rovinu vyřešeno, jak se věci mají, jakou cenu mám a když ten klient nechce, tak nechce, nic se neděje,“ řekla.

Pořad Podnikání od A do ZET připravuje a moderuje investorka a mentorka Margareta Křížová.

Premiérový díl pravidelného pořadu Podnikání od A do ZET si můžete naladit na rádiu Zet každé druhé úterý krátce po 9:45 na těchto frekvencích. Nejnovější rozhovor s Veronikou Šubrtovou si můžete přehrát v playeru výše.

Zdroj: Zet

„Pochopila jsem, že můžu cokoliv. Jen záleží, s jakou vervou,“ říká digitální nomádka Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

1. Trump složil slib, stal se americkým prezidentem

Společnost ·

Donald Trump dnes před washingtonským Kapitolem složil slavnostní slib do rukou předsedy Nejvyššího soudu USA Johna Robertse a započal tak svou prezidentskou éru. Před…

2. Palata: Obamův odkaz? Je to splněný americký sen

Společnost ·

Dnešním dnem odchází z Bílého domu americký prezident Barack Obama. Podle novináře a komentátora Luboše Palaty se do dějin zapíše zejména tím, že je ztělesněním americ…