Sníh Praha · 2°
20. 01. · Ilona Změnit

reklama

Ruská plynárenská firma Gazprom ve třetím čtvrtletí téměř zdvojnásobila čistý zisk

Největší ruská plynárenská firma Gazprom v rámci třetího čtvrtletí téměř zdvojnásobila čistý zisk na 200,5 miliardy rublů (73,5 miliardy korun). Před rokem zisk dosahoval na 102,2 miliardy rublů, informovala o tom ve středu firma.

Mohlo by vás zajímat

Čtvrtletní zisk tak překonal očekávání analytiků, kteří jej podle průzkumu agentury Reuters odhadovali v průměru na 191,1 miliardy rublů. Tržby se zvýšily na 1,43 bilionu rublů (524,4 miliardy korun) z 1,26 bilionu v loňském třetím kvartálu.

Gazprom disponuje největšími zásobami zemního plynu na světě a má monopol na vývoz této strategicky důležité suroviny z Ruska prostřednictvím plynovodů. Je klíčovým dodavatelem plynu pro řadu evropských zemí včetně České republiky.

Gazprom nyní pokrývá zhruba třetinu spotřeby plynu v Evropě. Generální ředitel Alexej Miller koncem září uvedl, že firma vidí v dlouhodobém horizontu prostor pro zvyšování exportu do Evropy a Turecka, a to kvůli poklesu těžby plynu v tomto regionu.

 

Zdroj: ČTK

Ruská plynárenská firma Gazprom ve třetím čtvrtletí téměř zdvojnásobila čistý zisk Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Ťok zůstane podle Zemana ministrem dopravy

    Společnost ·

    Dan Ťok (ANO) zůstane i v nové vládě ministrem dopravy. Vyplývá to alespoň ze středečního vyjádření české hlavy státu Miloše Zemana, který je aktuálně na návštěvě jižn…