Sníh Praha · 2°
20. 01. · Ilona Změnit

reklama

Rusko-britské vztahy jsou neuspokojivé, shodli se Lavrov s Johnsonem

Stav rusko-britských vztahů je neuspokojivý, shoda mimo jiné nepanuje v pohledu na řešení severokorejské krize. Po jednání v Moskvě to v pátek konstatovali ministři zahraničích věcí obou zemí Sergej Lavrov a Boris Johnson. Na nízké úrovni vzájemných styků nic nemění ani fakt, že si ministři podle Lavrova začali tykat.

Mohlo by vás zajímat

Jednání potvrdilo, že Londýn a Moskva se výrazně rozcházejí v názoru na řešení krizí na Ukrajině a v Sýrii, vyplynulo z tiskové konference obou ministrů. Británii vadí údajné vměšování Ruska do záležitostí evropských zemí, kybernetické útoky iniciované Moskvou a agresivní dezinformační kampaň, kterou údajně řídí ruská vláda. Lavrov si po schůzce stěžoval na "sérii agresivních a urážlivých prohlášení", která prý zazněla z Londýna.

Pohoršení ruského ministra zřejmě vyvolala slova Borise Johnsona, který v neděli v rozhovoru pro list Sunday Times uvedl, že Rusko je "uzavřená, protivná, militaristická a nedemokratická" země. Kritikou nešetřila ani premiérka Theresa Mayová, která dnes prohlásila, že má pro Rusko "velmi prostou zprávu: víme, co provádíte, a neuspějete s tím". Johnson dnes podle agentury Reuters Lavrovovi řekl, že Moskva neuspěla při pokusu ovlivnit britské referendum o brexitu.

Jonhnson a Lavrov v Moskvě posoudili širokou škálu světových problémů včetně situace v Libyi, Jemenu a Iráku. Kromě konstatování rozdílných názorů se shodli na tom, že mohou rozšířit spolupráci na půdě Rady bezpečnosti OSN, jejímiž stálými členy s právem veta obě země jsou.

Diskutovat v budoucnu podle agentury TASS chtějí o dopadu odchodu Británie z Evropské unie na britsko-ruský obchod nebo o spolupráci tajných služeb při zajišťování bezpečnosti při fotbalovém mistrovství světa, které příští rok hostí Rusko. Lavrov ovšem vidí problém v tom, že tuto spolupráci brzdí neochota britských rozvědek "plně spolupracovat" s ruskou tajnou službou FSB. Příčinou je kauza někdejšího ruského agenta Sergeje Litviněnka, kterého v Londýně v roce 2006 podle Londýna otrávili agenti Moskvy.

 

 

Zdroj: ČTK

Rusko-britské vztahy jsou neuspokojivé, shodli se Lavrov s Johnsonem Foto: Veselin Borishev / Jacek Wojnarowski / Shutterstock.com: Sergej Lavrov a Boris Johnson

reklama

Další články

  1. ČNB ponechala úrokové sazby beze změny

    Byznys ·

    Bankovní rada České národní banky ve čtvrtek ponechala úrokové sazby beze změny. Základní úroková sazba, od které se odvíjí úročení komerčních úvěrů, tak zůstala na 0,…

  2. 10 nejlépe placených sportovců všech dob

    Byznys ·

    Pro většinu smrtelníků představuje sport převážně činnost pro regeneraci a určité odpočinutí od běžné práce. Mezi lidmi jsou ale i jedinci, kteří vydělali díky svému s…