Možnost deště Praha · 0°
23. 01. · Zdeněk Změnit

reklama

Soustrast Egyptu po útoku vyjádřila Itálie, Francie, Rusko i USA

Soustrast Egyptu po pátečním teroristickém útoku na Sinaji vyjádřila mimo jiné Itálie, Francie, Británie, Rusko, Spojené státy i papež. Útok na mešitu na severu Sinajského poloostrova si vyžádal více než 200 obětí na životech a přes 100 zraněných. K činu se zatím nikdo nepřihlásil.

Mohlo by vás zajímat

Italský prezident Sergio Mattarella poslal kondolenční dopis svému egyptskému protějšku Abdal Fattáhu Sísímu, v němž uvedl, že je zprávou o útoku velmi zarmoucen a pachatele označil za „nepřátele svobody slova a vyznání“. Egypt podle něj může s pomocí Itálie vždy počítat.

Americký prezident Donald Trump uvedl, že šlo o „hrůzný a zbabělý útok na nevinné věřící“. „Svět nemůže tolerovat terorismus... musíme je (radikály) porazit vojensky a zdiskreditovat extremistickou ideologii, na které stojí jejich existence,“ napsal na twitteru.

„Rozhodně odsuzujeme barbarský zločin na Sinaji v Egyptě,“ uvedlo v prohlášení ruské ministerstvo zahraničí. Moskva ujistila Káhiru, že plně soucítí s egyptským lidem a že je připravena v rámci boje proti terorismu zesílit spolupráci nejen s Egyptem, ale také se všemi zodpovědnými členy mezinárodního společenství.

Francouzský ministr zahraničí Jean-Yves Le Drian útok rovněž odsoudil a uvedl, že Paříž stojí při svém spojenci. Následně na twitteru útok odsoudil a pozůstalým kondoloval také francouzský prezident Emmanuel Macron. Na výraz solidarity bude v pátek zhasnuta pařížská Eiffelova věž, oznámila pařížská starostka Anne Hidalgová.

Britský ministr zahraničí Boris Johnson útok označil za „barbarský čin“.

Papež František uvedl „že je hluboce zarmoucen, ztrátou lidských životů v důsledku teroristického útoku“.

Sinajský poloostrov je dlouhodobě dějištěm střetů mezi egyptskou policií a armádou na jedné straně a islámskými radikály na straně druhé. Terčem útoků na Sinaji bývají zřídka civilisté, většinou jsou to vojáci a policisté. Podle egyptských sdělovacích prostředků chtěli i v pátek útočníci zřejmě zabíjet policisty, protože mnozí z nich se účastnili modlitby v mešitě, proti které útok směřoval.

Napětí na Sinaji se znásobilo po sesazení egyptského prezidenta Muhammada Mursího v roce 2013. Mursí byl do úřadu zvolen za Muslimské bratrstvo, které v době své vlády prosazovalo posílení islámu ve společnosti. Nová vláda je ale zakázala a Mursí si odpykává vysoký trest ve vězení.

 

 

 

Zdroj: ČTK

Soustrast Egyptu po útoku vyjádřila Itálie, Francie, Rusko i USA Foto: Profimedia.cz

reklama

Další články

  1. Zeman chce Babiše jmenovat premiérem 6. prosince

    Společnost ·

    Prezident Miloš Zeman má v úmyslu jmenovat šéfa hnutí ANO Andreje Babiše předsedou české vlády 6. prosince. Plánovanou menšinovou vládu hodlá jmenovat 15. prosince. Ve…