Sníh Praha · 2°
20. 01. · Ilona Změnit

reklama

Španělský král varoval katalánské separatisty před konfrontací

Španělský král Felipe VI. dnes vyzval nově zvolené poslance katalánského regionálního parlamentu, který opět ovládli separatisté, aby se vyhnuli nové konfrontaci s Madridem po neúspěšném pokusu o odtržení regionu pomocí nepovoleného říjnového referenda.

Mohlo by vás zajímat

Král u příležitosti již čtvrtého vánočního poselství za své vlády upozornil nový regionální parlament, že by měl hájit zájmy všech Katalánců, tedy i těch, kteří si odtržení od Španělska nepřejí. Síly mezi podporovateli nezávislosti a zachování jednoty jsou přibližně stejné.

Král varoval také před sváry, nejistotou a zastrašováním, stejně jako před morálním selháním politiků.

Tři separatistické strany získaly v nedávných volbách v katalánském parlamentu 70 ze 135 křesel. Tento výsledek je velkou ranou pro španělskou vládu, která volby vyhlásila v naději, že separatisté většinu ztratí. Lidovci premiéra Mariana Rajoye navíc zaznamenali nejhorší výsledek v posledních letech - v katalánském parlamentu obsadí jen tři křesla oproti dřívějším 11.

 

Zdroj: ČTK

Španělský král varoval katalánské separatisty před konfrontací Foto: Shutterstock

reklama

Další články

  1. Zájem turistů o KLDR klesl od června o polovinu

    Společnost ·

    V důsledku zvýšeného napětí kolem KLDR se podnikání cestovních kanceláří vozících turisty do této země od června snížilo o polovinu. V rozhovoru pro server CNN to uved…