Sníh Praha · 2°
20. 01. · Ilona Změnit

reklama

Zemětřesení v Íránu a Iráku má už přes 300 obětí

Počet obětí nedělního zemětřesení, které mělo epicentrum na irácko-íránském pomezí, jenom v Íránu překročil tři stovky, dalších zhruba 1700 lidí bylo zraněno. Uvedla to dnes íránská televize s odvoláním na údaje ministerstva vnitra. Irák zatím oficiální počet obětí nezveřejnil, místní média hovoří o šesti mrtvých. Záchranné práce stále pokračují, obětí tak zřejmě bude více.

Mohlo by vás zajímat

Zemětřesení o síle 7,3 stupně mělo epicentrum asi 32 kilometrů od iráckého města Halabdža, blízko hranic s Íránem. Otřesy, které byly podle agentury AP cítit až na pobřeží Středozemního moře, postihly nejvíce západoíránskou provincii Kermánšáh. Postihly ale i velkou část Iráku, včetně hlavního města Bagdádu, kde měly sílu 6,5 stupně.

Írán se nachází nad několika liniemi seizmických zlomů, zemětřesení jsou tam proto častá. Poslední otřesy s větším počtem obětí postihly Írán v srpnu 2012, na severozápadě země při něm tehdy zemřelo na 310 lidí.

Nejhorší zemětřesení v tomto tisíciletí postihlo Írán v roce 2003, kdy na jihu zahnulo asi 26.000 lidí a historické město Bam bylo srovnáno se zemí. Nejvíce obětí v novodobých dějinách Íránu si vyžádalo zemětřesení z června 1990, kdy otřesy o síle 7,3 stupně postihly severozápad země; tehdy zemřelo na 40.000 lidí.

 

Zdroj: ČTK

Zemětřesení v Íránu a Iráku má už přes 300 obětí Foto: ČTK

reklama

Další články

  1. Santa Claus v reklamě vadí 54 procentům Čechů

    Byznys ·

    Využívání motivu Santa Clause ve vánočních reklamách vadí 54 procentům Čechů. Použití křesťanských motivů, jako jsou andělé, jesličky či pasáčci, vadí jen šesti procen…